Rus arşiv belgesi: Hitler SSCB’den önce Türkiye’ye saldıracaktı

1229

Rusya’da 2009 yılında yayınlanan “Wehrmacht'ın general ve subayları anlatıyor...Belgeler. 1944-1951.” adlı kitapta Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’ye saldırmayı planladığı iddia edildi.

Rus arşiv belgelerine atıfta bulunan kitapta 18 Ocak’ta 1947’te esir Alman yarbayı, dönemin Almanya Ankara Elçiliği askeri ataşesi yardımcısı Max Braun’un Sovyet gizli servisi KGB’ye ifade verdiği anlatılıyor. Braun aynı zamanda savaştan önce uzun yıllar Yıldız Harp Akademisi’nde zırhlı birlikler, motorlu birlikler ve hava indirme birliklerde öğretmenlik yapmıştı.

Braun, Hitler için Türkiye sorununun büyük önem taşıdığını ifade etti. 1940’ta yılında Almanya’nın İran ve Irak’ın zengin petrol bölgelerini ele geçirmek için öncelikle Türkiye’ye saldırmayı planlandığını anlatan Braun, “Alman Genelkurmaybaşkanlığı Türkiye’nin askeri-stratejik ve sanayi tesisleri hakkında bilgi sunmak için bana görev verdi. Amaç havadan nasıl iyi bir saldırı yapılması için.” dedi.

Braun, Nazi ordularının Trakya’dan saldırmayı amaçladığını belirtti. Braun, “Hitler Türklerin Almanya’nın yanında yer almasını istiyordu. Türklerin Almanya’nın yanında savaşa katılıp katılmayacağınden emin değildi. Bu yüzden Türkiye’nin bozguna uğratılması için plan da hazırlandı. Planın mimarisi Feldmareşal Wilhelm List, beni en iyi Türkiye uzmanı olarak biliyordu. Görüşümü Almanya’nın Türkiye’ye saldırması ile ilgili plana dahil etmem için beni çağırdı. Bunun yanında da planın çok gizli olduğu hususunda uyardı.” dedi.

Gizli plana göre Almanya Trakya’ya 6 tugayla saldıracaktı ve bu bağlamda Bulgaristan’da yaklaşık 200 Alman savaş uçağı saldırı talimatı bekliyordu. Yarbay Braun planla ilgili şöyle uyarıyordu: “Aralarında en iyi birlikler dahil Türk tugaylarının üçte biri ve 50-80 savaş uçağının Trakya’da konuşlandırılmıştı. Ayrıca Almanların Türkiye’ye saldırması olasılığında İngilizler de Ankara’ya önemli yardım edebilirdi.”

Kitapta Türk ordusunun durumunu iyi bilen Braun’un, Türkiye’ye saldıracak birliklere bazı takviyelerin yapılmasını önerdiği kaydedildi.

Fakat esir Yarbay ifadesinde Hitler’in 21 Haziran 1941’te SSCB’ye saldırması ile bağlantılı olarak Türkiye saldırısından vazgeçtiğini iddia etti. Braun 5 yıl görev yaptığı Türkiye’de gereken önemli yer ve sanayi tesislerini gezerek izlenimler de kazandığını belirtti.

Braun, Mareşal Fevzi Çakmak ve Orgeneral Asım Gündüz’ün kendisiyle görüşmelerinde SSCB’in Türkiye’nin “karşıtı” olduğunu söylediklerini belirterek, “Onlar Sovyetler’in askeri gücünden korkuyorlardı. Türklerin Ruslara karşı savaşa girme olasılığını İngiltere ve Almanya arasındaki mücadele sonucuna bağlıyorlardı. Hangisi kazanacak ve SSCB’e karşı savaşacaktı. Türkler bundan emin olmak istiyordu.” dedi.