Rusya 52 bin kilometrekare daha büyüdü, 1 milyar ton petrol var

584

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın kıta sahanlığının uzak doğuda yer alan Ohotsk Denizi’ni de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören belgeyi imzaladığını söyledi.

Medvedev, Japonya ile tartışmalı Kuril Adaları’nda yaptığı incelemelerde komşularla mutabakata varıldığı şekilde yeni kıta sahanlığının oluşturulduğunu belirtti. Buna göre Rusya 52 bin kilometre daha genişlerken, bölgede 1 milyar ton civarında petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu belirtiliyor.

Rusya Gençlik Forumu’nun Kuril Adaları’nda düzenlediği toplantıda konuşan Medvedev, “Ohotsk Denizi’ni kapsayacak şekilde kıta sahanlığının genişletilmesi ile ilgili kararı imzaladım. Bu ne anlama geliyor? Biz dev kıta sahanlığına kavuşuyoruz, dev hammaddeye kavuşuyoruz, dev enerji kaynaklarına kavuşuyoruz…” dedi.

resim tanımı girin

Birleşmiş Milletlerin Kıta Sahanlığı Sınırları Komisyonu (CLCS) ve Japonya dahil Rusya’nın komşuları ile mutabakat içinde bu kararın alındığını hatırlatan Medvedev, “Bunun sonucu olarak, bizim kıta sahanlığımız 50 bin kilometre kareden fazla büyümüş oldu…” bilgisini verdi. Yeni dönemle birlikte Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinin gelişimine büyük katkı sağlanacağını belirten Medvedev, yeni beş bölgenin oluşumu ile ilgili de kararı imzaladığını söyledi.

Japonya ile Kuril Adaları tartışması sürüyor

Ohotsk Denizi ile Japonya arasında yer alan Kuril adaları ile ilgili tartışma devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası henüz kalıcı barış anlaşması imzalamayan iki ülke arasında Kunaşir, İturup, Şikotan ve Habomay adaları paylaşılamıyor. Rusya’nın yönetiminde bulunan adalarla ilgili Japonya’nın talepleri sürüyor.

BM Komisyonu Ohotsk Denizi’ndeki 52 bin kilometrekarelik kıta sahanlığının Rusya’ya ait olduğunu 15 Mart 2014’de kabul etmişti. 1,6 milyon kilometrekare büyüklüğünde olan Ohotsk Denizi’nde şimdiye kadar yoğun bir petrol ve doğalgaz rezerv çalışması yapılmadı. Rusya bölgedeki kıta sahanlığı alanını yüzde 40 civarında genişletmiş oldu.

resim tanımı girin

Rusya, Arktik Bölgesi’nde de 1,2 milyon kilometrekare istiyor

Ohotsk Denizi’nde kıta sahanlığının genişletilmesi yönünde sonuç alan Rusya, Arktik Bölgesi’nde de benzer bir çalışmayı yürütüyor. Arktik Bölgesi’nde bulunan Lomonosov ve Mendeleev dağ silsilesinin kendi kara parçalarının devamı olduğunu ileri süren Rusya BM’ye başvurdu. Rusya Arktik Bölgesi’ndeki taleplerinin kabul edilmesi durumunda 1,2 milyon kilometrekarelik yeni bir kıta sahanlığına daha sahip olacak. Bu bölgede de yoğun petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunduğu biliniyor.

Kanada da Aralık 2013’de Arktik’teki Kıta Sahanlığı sınırlarının genişletilmesi için BM’ye başvurmuştu.

1994 yılında yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre, kıta sahanlığı, kıyı çizgisinden 200 deniz mili açığa kadar uzanabiliyor. Ülkeler, doğal kıta sahanlığının yani ülkeyi oluşturan kara parçasının deniz altındaki uzantısının daha da açığa gitmesi durumunda 350 deniz mili açığa kadar kıta sahanlıklarını genişletebiliyor.