Sberbank uyardı: Rublede dalgalanma önümüzdeki yıllarda sürer

158

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank CEO’su German Gref, petrol fiyatlarında istikrar olmaması nedeni ile rublenin önümüzdeki yıllarda dalgalanmaya devam edeceğini söyledi.

Bugüne kadarki zaman içinde rublenin en hareketli bir döneminin yaşandığına dikkat çeken Gref, “Bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Maalesef ne olacağı ile ilgili tahminde bulunamıyorum. Çünkü ülkemiz büyük oranda hammadde fiyatlarına bağımlı…” dedi.

Vladivostok’da düzenlenen Ekonomik Forum’da basın mensupları ile bir araya gelen Gref, “Önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarının eski yüksek seviyelerine gelmesi zor. Ancak yeni sert düşüşler de beklenmiyor. Ben kötümser değilim. Petrol varil fiyatları bizim için 50-60 dolar seviyesi memnun edici olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek yıl ilk yarıda ruble değerlenir

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moyseyev ise rublenin gelecek yıl başından itibaren yükselebileceğini söyledi. Son 20 yıllık süre içinde yılın ilk yarısında rublenin her zaman güçlü olduğunun görüldüğünü belirten Moyseyev, “Şubat-Mayıs arası daha güçlü. Gelecek yıl için de bunun olmasının önünde engel yok… Petrol piyasasında yaşanan dalgalanma ruble tahminini zorluyor. Birkaç hafta içinde petrol fiyatları istikrara kavuşursa, ruble daha öngörülebilir olur.” şeklinde konuştu.

Brent tip petrolün varili 50 dolar seviyesine çıkarken, dolar Rusya’da serbest piyasada 67 rubleye geriledi. Euro ise 75,2 rubleden alıcı buluyor.