Rus Bakan: Türk Akımı anlaşması 1 Kasım’dan önce zor

60

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi ile hükümetler arası sözleşmenin 1 Kasım erken seçimlere kadar imzalanmasının çok zor gözüktüğünü tekrarladı.

Rusya’nın Uzakdoğu kentlerinden Vladivostok’ta basının sorusu üzerine Rus bakan Türk Akımı ile ilgili değerlendirmede bulundu. “Biz yarın bile görüşmeleri devam ettirmeye ve hükümetler arası sözleşmeyi nihai şekilde hazırlamaya hazırız. Fakat bana göre Türkiye’nin bunu seçimlere ve yeni hükümetin kurulmasına kadar yapması çok zor gözüküyor.” dedi.

28 Ağustos’ta da Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akımı ile ilgili Haziran ayından bu yana Ankara’dan yeni bir teklif almadıklarını, Türkiye’de hükümet kurulması ile ilgili sorunlar çözülmeden teklifleri almayı beklemediklerini söylemişti.

Basına konuşan Rusya Enerji Bakanı, “Biz hükümetler arası sözleşme projeleri ile igili görüş alışverişinde bulunmuştuk. Ama bu Haziran ayında oldu. Dolayısıyla Türk tarafından daha yeni bir şey henüz ulaşmadı. Bence, Türkiye’de hükümetle ilgili sorun çözülmediği sürece ilgili projeleri almamız çok zor. Koşullar böyle oluştu. Türk meslektaşlarımız ile görüşmelerimiz Türkiye’de seçim dönemi sürecinde de devam ediyor...Yeni seçim ve olası hükümet değişikliği Türkiye’de belirli organize zorlukları oluşturabiliyor. Rusya Türk Akımı’nın ilk hattı ile ilgili hükümetler arası sözleşmeyi imzalamaya hazır. Bunun kısa zamanda olacağına inanıyoruz. Her şey Türk tarafına bağlı. Biz sözleşme projesini Türk tarafına gönderdik ve yanıt bekliyoruz. Türk tarafı projeyi inceliyor... Rusya tarafı olarak, ilk metinde olası görüş ayrılığı konusunda mutabakatın sağlanması için Türkiye’ye her an gitmeye hazırız.” diyerek Ankara’ya mesaj vermişti.