Tacikistan’da Eski Bakan Yardımcısı terörü: 42 ölü

228

Tacikistan eski Savunma Bakan Yardımcısı Abdulhalim Nazarzoda’nın başkent Duşanbe ve Vahdet kentinde polis merkezlerine düzenlediği saldırılarda 33 polis hayatını kaybetti. Saldırganların 9’u yaşamını yitirirken çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Tacikistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında yer alan açıklamada eski Bakan yardımcısı suç çetesi oluşturduğu gerekçesi ile görevden alındığı açıklanmıştı. İç savaş yıllarında muhalif grup içinde yer alan Nazarzoda’nın 135 hava taarruz tugayı askeri ile birlikte Duşanbe’ye 45 kilometre mesafede Romit Vadisi’ne sığındığı kaydediliyor.

Ocak 2014’te Savunma Bakanlığı yardımcılığına getirilen Nazarzoda’nın iç savaş sırasında muhalefetle birlikte hareket ettiğine dikkat çekiliyor. Birleşik Tacik Muhalefeti’nin üyesi olan Nazarzoda’nın 1997’de yapılan barış anlaşması ile yönetimde yer almaya başladığı ifade ediliyor.

BOBOJONOV’UN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ İDDİASI

Vahdat kasabasındaki saldırının polis merkezinde Ağustos ayında sakallı olduğu gerekçesi ile dövülen ve yaşamını yitiren 23 yaşındaki öğrenci Umar Bobojonov’un yakınları olduğu da iddialar arasında. Ağustos ayında gerçekleşen olay sonrası Bobojonov hayatını kaybetmiş, hastane raporunda aldığı darbeler sonucu öldüğü ifade edilmişti. Olay sonrası iki polis görevlisi göz altına alınırken, hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bobojonov’un öldürülmesine İslami gruplar düzenledikleri gösterilerle tepki göstermişti.

Kentte yaşanan olaylar nedeni ile ABD Büyükelçiliği çalışmalarını geçici olarak durdurdu. Rusya’nın Duşanbe Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada güvenlik önlemlerinin artırıldığı, olaylar sırasında herhangi bir Rus vatandaşının yaralanmadığı kaydedildi.