Rusya’dan Ermenistan’a süper indirimli doğalgaz ve kredi

184

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la Moskova dışında bulunan Novo-Ogaryovo devlet başkanlığı rezidansında bir araya geldi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Rusya’dan 200 milyon dolar kredi ve bin metreküp için 165 dolar indirimli doğalgaz fiyatı aldıklarını açıkladı.

Rusya ile 200 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladıklarını ifade eden Sarkisyan, “Bu rakam silahlı kuvvetler envanterini yenilemek için kullanılacak. Rusya doğalgaz fiyatlarında da 25 dolar indirime gitti. Geçen yıl bin metreküp için 190 dolar olan rakam 165 dolara çekildi.” dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı iki ülke enerji bakanları arasında indirimli doğalgaz anlaşmasının imzalandığını belirtti. Gazprom’un Ermenistan’ın doğalgaz sisteminin yenilenmesinde önümüzdeki 5 yıl içinde 60 milyon dolarlık da bir yatırım yapacak.

Sarkisyan son haftalarda Yukarı Karabağ sınırında durumun gergin olduğunu, Azerbaycan’ın büyük kalibreli silahlar ve havan topu kullandığını iddia etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’la farklı gerekçelerle sık sık bir araya geldiklerini kaydeden Putin, “Rusya, Ermenistan’ın en büyük ticari-ekonomik ortağı. İki ülke arasında her zaman görüşülecek konular var.” değerlendirmesinde bulundu.