Şahin: Ruslar sıcak denizlere sıcak karaları ekliyor

195

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Adayı Mehmet Ali Şahin, Rusya'nın Suriye'de yaptığı havadan belirli yerleri bombalamasıyla ilgili olarak, "Korkarım Rusya'nın devreye girmiş olması, Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte. Suriye’nin geleceğinde Esad’a yer yok" şeklinde değerlendirdi.

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde Bağ Bozumu Şenlikleri'ne katılan Şahin, burada gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Rusya'nın Suriye'de yaptığı bombardımanı değerlendiren Şahin, şunları kaydetti: "Rusya, Suriye yeniden yapılanırken, 'Bana ne düşecek?' sorusunun cevabını arıyor. Rusya'nın ana hedefinin bu olduğunu düşünüyorum. Orada zaten bir üsleri vardı. Onlar hep sıcak denizlere inmeyi tarih boyunca yeğlemişlerdir. Şimdi sıcak denizlerin yanına sıcak karaları da eklemeyi herhalde düşünüyor olacaklar. Şimdi, 'Beni Esad davet etti' diyerek kendi meclisinden karar çıkararak bombardıman yapmaya başladılar. Kimi bombalıyorlar? Esad'ın muhaliflerini. 'Biz IŞİD'i veya DEAŞ'ı bombalıyoruz' diyorlar. Alınan bilgilere göre orada gerçekten Suriye halkının hukukunu koruyan, Suriye'nin bir an önce demokratik düzene kavuşmasını isteyen Suriye ordusuna yönelik eylemler yapıyor Rusya. Rusya'nın yapmış olduğu bu eylemleri BM'nin, uygar dünyanın çok iyi şekilde değerlendirmesi gerekir. Biz de Türkiye olarak sınırımızda olan bu gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Korkarım Rusya'nın devreye girmiş olması Suriye konusunu biraz daha karmaşık hale getirmekte."

Suriye'nin geleceğinde Esad'a yer olmadığını söyleyen Şahin, "Suriye'nin geleceğinde kendisine yer olmadığı kanaatindeyim. 'Geçiş sürecinde Esad'la da olabilir' derken oradaki yönetim değişikliği yapılırken, bu görevin kendisinden devralınacağı anlamında bir açıklama olduğunu düşünüyoruz. Hem Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın asıl amacının bu olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.