Rusya’dan NATO’ya Türk hava sahasını ihlal cevabı

291

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in “Rusya’nın Türkiye hava sahasını yanlışlıkla ihlal etmiş gibi görünmüyor” açıklamasına Rusya sert tepki gösterdi.

Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, “NATO, Türk hava sahasını yanlışlıkla ihlal etmemizi Suriye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonları saptırmak için kullanıyor. Bu olay NATO’yu bir örgüt olarak Batıda başlatılan enformasyon savaşına dahil ediyor.” eleştirisi getirdi.

NATO’nun Türk hava sahasında Rus uçağı olayı ile ilgili açıklamalarını görmezlikten geldiğine değinen Gruşko, “Bu tür olaylar ikili ya da askeri kanallarla açıklanıyor, gerekli izahatlar yapılıyor. Bu pratikte uygulanıyor. Rusya tarafının açıklamalarının görmezlikten gelinmesi NATO’nun gerçek amacını ortaya koyuyor. NATO’nun açıklamasında IŞİD’e değil de, sivil insanların ölümüne yol açtığının eklenmesi de bunun kanıtı…” değerlendirmesinde bulundu.

Gruşonko, NATO’nun Rusya’nın Suriye’deki operasyonları ile ilgili Rusya Savunma Bakanlığı’nın günlük hazırladığı detaylı bilgiye ulaşamadığını ve analiz edemediğini de iddia etti.