Bloomberg: Türkiye Rus gazı ve turisti olmadan yapamaz

156

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya yönelik 'doğalgaz çıkışı' hakkında bir analiz yayınladı. Analizde Türkiye'nin Rus gazı ve turisti olmadan çok zorlanacağı vurgulandı.

Erdoğan'ın Türk-Rus ekonomik ilişkilerini küçümsememesi gerektiğini yazan ajans, "İstanbul (Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti) ve Moskova, tarih boyunca düşmanlığı ve pragmatik işbirliğini dengede tutuyor. İki ülke karşılıklı güvensizlik yerine ekonomik çıkarlara her zaman öncelik veriyor. Rusya'nın Suriye'de operasyonlara başlaması nedeniyle Erdoğan'ın ekonomik ilişkileri bozma tehdidi, çok fazla ikna edici görünmüyor" ifadelerine yer verdi.

Enerji ve ekonomi alanındaki işbirliğinin yanında turizm sektörünün de Türk-Rus ilişkilerinde önemli bir yer tuttuğunu belirten Bloomberg, Türkiye'nin Rus turistler sayesinde 'pazularını şişkin tutmayı' sürdürmek istediğini vurguladı.

Ajans, Türkiye Otelciler Federasyonu'nun verilerindeki referans göstererek, Rus turist sayısının bu yıl 1.5 milyon azaldığını, muhtemel zararın 4.5 milyar doları bulabileceğine dikkat çekti.

Analizin sonunda, Erdoğan'ın açıklamalarına rağmen bir gerçeğin ön planda yer tutmaya devam ettiği vurgulandı: "Rusya olmadan Türk ekonomisi çok acı çeker."