Rusya ve Türkiye, Suriye’de askeri ilişki kuruyor

132

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksey Meşkov, Suriye konusunda Rusya ve Türkiye askeri kurumlar arasında ilişkilerin kurulmaya devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Balçuk Oteli’nde yapılan “Rusya-Türkiye: Çokboyutlu işbirliğinin artırılması” konulu forumda konuşan Meşkov, Suriye olayı ile ilgili Rus-Türk ilişkilerine değindi.

Meşkov, “Suriye’de yaşanan olaylar ile ilgili askeri kurumlarımız arasında ikili temaslar oluşturulmakta. Bir daha vurgulamak istiyorum: En önemli görevimiz, IŞİD ve Suriye topraklarında faaliyet gösteren diğer terör örgütlerine karşı mücadele.” dedi.

Türk diplomat: Hava sahamızın ihlali, ilişkilerimizin ruh ve felsfesine aykırı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın da Rus jetlerinin Türk hava sahasını ihlal edilmesi ile ilgili olayların ikili ilişkileri kötüleştirebileceğini söyledi.

Benzer olayların tekrarlanmamasını umduklarını aktaran Türk diplomat, “Bizler ilişkilerimizde karşılıklı saygı ilkelerini temel almamız lazım. Bunlara da titizlikle uymamız lazım. Bugün bu son derece önemli. Son zamanlarda Türkiye-Suriye sınırında yaşanan olaylar, özellikle Rus jetlerinin Türk hava sahasını ihlali, bu olaylar gerçekten de bizi üzdü. Ki bu olaylar ilişkilerimizde gerginliğin artmasına neden olabilirdi.” dedi.

Görüş ayrılılıklarını açık şekilde ele almaya devam ettiklerini belirten Aydın, “Fakat hava sahamızın ve sınırlarımızın ihlali ile ilgili bu tür olaylar, son yıllarda oluşan Ankara-Moskova ilişkilerinin ruhuna ve felsefesine aykırı. Umarım bu olaylar bir daha tekrarlanmaz.” diyerek işbirliğinin daha da artırılmasından yana olduklarını vurguladı.

Türkiye Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım da, Ankara ve Moskova’nın Suriye konusunda ortak tutuma ulaşacaklarına inandıklarını belirtti. Türk elçi, her iki ülkenin her zaman cifte standart politikalar sergilemediğini söyledi.