Kremlin: Suriye’de siyasi çözüm teröristlerin imhasından sonra

105

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Suriye’de siyasi çözümün tek yolunun teröristlerin imha edilmesinden sonra olabileceğini söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Moskova ziyareti ile ilgili basına konuşan Peskov, “Suriye’de siyasi çözüm ancak ve ancak teröristleri yendikten sonra olur. Bunun dışında ülkenin dağılma tehlikesi olasılığı ortadan kaldırılmalıdır. Moskova ve Şam krizin siyasi çözümünün alternatifinin olmadığı hususunda hemfikir.” dedi.

Görüşmede Esed’in istifası ya da siyasi garantiler konusunun ele alınıp alınmadığı konusunda bir soruya yanıt veren Peskov, bu tür ayrıntılara ulaşmanın imkansız olduğunu söyledi. Peskov’a göre öncelikli ödev terörist ve aşırılıkçı örgütlere karşı sürdürülen mücadelenin kazanılması gerekiyor.

Rusya Suriye’de kara operasyonu yapmayacak

Rusya’nın Suriye’de kara operasyonu yapmayacağını tekrarlayan Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu konuda görüşünü söyledi. Benim ekleyeceğim bir şey yok... Rusya’nın Suriye’de kara operasyonu ile ilgili planı yok. Rusya Hava Uzay Birlikleri teröristlerin üstesinden geliyor. Rus askerlerinin sayesinde Suriye ordusu askerleri atağa geçti.” şeklinde konuştu.