Rusya: Uçak havada parçalandı

230

Mısır'da düşen ve içindeki 224 kişinin hayatını kaybettiği Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağı ile ilgili açıklama yapan Rusya Hükümetler Arası Havacılık Komitesi (CIS), uçağın havada parçalandığını açıkladı.

Kaza yerinde incelemelerde bulunan CIS Direktörü Viktor Soroçenko, gazetecilere yaptığı açıklamada uçağın havada parçalara ayrıldığını ancak kazanın nedenini söylemek için henüz erken olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi ise, kazayla ilgili soruşturmanın aylar sürebileceğini belirtti. Sisi, “Bu karmaşık bir konu ve gelişmiş teknolojinin gerektidiği kapsamlı soruşturma aylar sürebilir” dedi.

RUSYA TARİHİNİN EN KÖTÜ UÇAK KAZASI

Rusya tarihinin en ölümcül uçak kazası olan olayda, Rusya'nın St. Petersburg kentine giden Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait yolcu uçağı, dün sabah Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası’nda düşmüştü.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre uçakta 217 yolcu ve 7 mürettebat bulunuyordu. 214 Rus, 3 de Ukrayna vatandaşı vardı.

Rusya'da bugün ulusal yas ilan edilirken, ülke çapında kiliselerde anma törenleri düzenlendi ve bayraklar yarıya indirildi.

Çok sayıda kişi de, iki gün yas ilan edilen St. Petersburg’daki Pulkova Havaalanı’nda ölenler anısına çiçekler ve oyuncaklar bıraktı.