Kremlin: Uçak kazasıyla Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını ilişkilendirmemek lazım

55

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Suriye’deki operasyonları ve Mısır’daki A321 uçak kazası, tamamen farklı iki konu. Bu konuyla ilgili bir yığın spekülatif haberlerin gerçek olaylarla bir ilişkisi yok.” dedi.

Uçak kazasını ve Suriye’deki problemi tartışırken böyle düşüncelerin yersiz olduğunu ifade eden Peskov, “Bu konuyla ilgili bazı varsayımsal düşünceler kesinlikle yersiz. Bunlar tamamen farklı boyut ve farklı konular. Ve bunları ilişkilendirmeye gerek yok.” diye ifade etti.

Her iki konuda da çok sayıda spekülasyonların yapıldığını belirten Peskov, “Birçok sefer çağrıda bulunduk. Soruşturma devam ederken tabii ki spekülasyon yapmak çok rahat. Bunlar demek değil ki söylenen şeylerin gerçekle bir bağlantısı var. Soruşturma komisyonu bir bilgi elde ettiği zaman bu halkımızla da paylaşılacaktır.” diye açıkladı.

Peskov, uçak kazası hakkında temel bilgilerin kamuoyuyla aşağı yukarı ne zaman paylaşılacağının belli olmadığını söyledi. Düşen uçakta terör saldırısı olabilir mi sorularına Peskov, “Henüz bu sorularınıza cevap veremem çünkü henüz hiçbir yeni bir bilgiye sahip değiliz.” diye yanıt verdi.

Dün Peskov, uçak kazasında terör saldırısının ihtimal dışı olmadığını söylemişti. Kaza ile ilgili herhangi bir versiyonu ihtimal dışı tutmadıklarını ifade eden Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kaza ile ilgili bilgilendirildi. Araştırma komisyonu çalışmalarına yeni başladı. Hangi muhtemel nedenlere dayandığı konusunda şimdilik açıklama yapamayız…” demişti.