Forbes: Putin dünyanın en güçlü insanı

265

Amerikan Forbes dergisine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2015 yılının en güçlü insanı. Putin, 3 yıldır üst üste derginin “Dünyanın en güçlü insanları” listesinde ilk sırada yer alıyor.

Forbes dergisi 2015 yılının “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesini yayınladı. Liste 73 kişi yer alırken Putin, üçüncü kez üst üste lider seçildi.

Dergi, Putin’in en etkili isim olarak yeniden seçilmesinde; Ukrayna’da yaşanan savaş sürecinde Kırım’ın Rusya’ya bağlanması, Rusya’nın Suriye’de IŞİD terör örgütüne hava operasyonu, Haziran ayında Putin’in rekor düzeyde reytinginin artması, Suriye lideri Beşşar Esed’le ikili görüşmesi ve Moskova’nın nüfuzunun yurtdışında tekrar kuvvetlendirilmesi gibi unsurları göz önünde bulundurdu.

Listede ikinci sırada Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve üçüncü sırada ise ABD Başkanı Barack Obama yer aldı.

Listede Rusya’dan devlet petrol şirketi Rosneft Başkanı İgor Seçin (47.) ve Özbek asıllı iş adamı Alişer Usmanov da (67.) yer aldı.

Forbes editörleri, listedeki isimleri finansal kaynaklar, iktidarın alanı ve kullanımı, etkiledikleri insan sayısı gibi faktörlere göre belirliyor.