Rusya: Londra’nın uçak kazasıyla ilgili bilgiyi bizimle paylaşmaması şok edici

190

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Londra’nın Mısır’da Airbus A-321 tipi Rus yolcu uçağının olası düşme nedenleri ile ilgili bilgilerinin Moskova ile paylaşmamasını “şok edici” olarak nitelendirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, “Uçağın, yerleştirilen bir patlayıcı cihazla düşmüş olmasının ciddi bir olasılık olduğu sonucuna vardık.” iddiasına bulunmuştu.

Moskova’da haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, İngiliz bakanının açıklamalarına değindi. Zaharova, “İngiltere hükümeti Mısır’da uçak kazasıyla ilgili bir bilgiye sahip olduğunu söylüyor. Anlaşılan bir bilgi var- eğer tabii varsa bu bilgi. Olup bitenlere bakılırsa bu açıklamayı Dışişleri Bakanı yaptı- ama kimse de bu bilgiyi Rusya tarafına sunmadı. Açıkçası, bunun bilincine varmak gerçekten de insanı şoke ediyor.” tepkisini dile getirdi.

Bu açıklamayı bir uzmandan ziyade İngiltere Dışişleri Bakanı tarafından yapılmasına anlam veremediklerini belirten Rus diplomat, “Eğer bu bilgiyi vermiyorsan, ama bunu kesinlikle açık ortamda açıklıyorsansa, o zaman burada özel amaçlar var. Biz şuna inanıyoruz: Eğer devlet uçak kazasıyla ilgili bir bilgiye sahipse, bunu soruşturmaya sunması gerekir.” diye çağrıda bulundu.

Cumartesi günü Kogalımavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-eş-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Düşen uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetmişti.