Snowden: ABD İHA araçları teröristleri değil cep telefonlarını hedef alıyor

750

Rusya’ya sığınan Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) bilgilerini ifşa eden CIA eski çalışanı Edward Snowden, ABD İHA araçlarının teröristlerden ziyade düğün masalarını hedef aldığını iddia ederek sert eleştirdi. Snowden’e göre, İHA araçlarının cep telefonlarını hedef aldığı gerekçesiyle havadan yapılan saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybediyor.

İsveç basınına konuşan Snowden, Washington’un terörle mücadelesini eleştirdi. CIA eski çalışanı, “Onlar somut bir vatandaşı değil cep telefonunu hedef alıyor. Kendileri de bilmiyor ki hedef aldıkları cep telefonunu tutan terörist mi yoksa annesi mi. Bu yüzden İHA araçlarının saldırıları fiyasko ile sonuçlanıyor. Bu yüzden onlar düğün masalarını bombalıyor.” diye iddiada bulundu.

Ortadoğu ülkelerini bombalamasaydık IŞİD terör örgütü ortaya çıkmazdı

Terörle mücadele bağlamında ABD’nin yararlandığı bilgilerin “tehlikeli ve yanlış “ olduğunu savunan Snowden, “Böylece ABD ve onun müttefikleri sorunları çözmekten ziyade yeni sorunlar oluşturuyor. Bu ülkeleri bombalamasaydık (Suriye ve İrak) hiç bir IŞİD de olmayacaktı. İHA araçlarından yararlanma ise teröristleri öldürmüyor, tam tersi çok teröristin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bölgede karşılaştığımız en büyük tehlikeyi kendi politikamız doğurdu.” diye eleştiride bulundu.

Rusya’da en çok ailemi özlüyorum

Rusya’da nasıl bir hayat yaşadığı ile soruları da yanıtlayan Snowden, “Bunu anlatmak kolay değil. Şunu söylesem ki Rusya’da her şey iyi. Hemen diyecekler: Onun Kremlin’le aşkı, ilişkisi var! Tam tersi söylesem ki Rusya’da iyi değil. Bu sefer de şunu söyleyecekler: Rusya hayatına nefret ediyor, belli ki mutlu değil... Ama en çok ailemi özlüyorum.” şeklinde konuştu.