THY, Rusya’ya en çok sefer düzenleyen yabancı havayolu şirketi oldu

168

Türk Hava Yolları (THY), taleplerde yığılma olmasına rağmen sefer sayısını azaltan Alman Lufthansa şirketini geride bırakarak, Rusya'ya en fazla sefer düzenleyen yabancı havayolu şirketi oldu. Bloomberg İstihbarat biriminin uçuş bilgileri üzerine yaptığı analize göre THY, 2015 yılı içerisinde Rusya seferlerini yüzde 16 oranından fazla artırırken, uluslararası rakiplerinin seferleri ise toplamda yüzde 43 oranında azaldı. THY, Eylül ayı içerisinde ilk kez Lufthansa’yı geride bıraktı. Rusya’ya en fazla sefer düzenleyen yabancı havayolu şirketi olan Lufthansa, 2015 içinde seferlerini yüzde 31 oranında azaltmıştı.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Bloomberg İstihbarat biriminin havacılık ve savunma analistlerinden George Ferguson, “THY Avrupa ve Asya’da bir market payı oluşturmada çok hevesli ve düşük maliyetler düşünüldüğünde bu kadar kârlılık acısına dayanamayacaktır” dedi.

Bloomberg’e konuşan Uralsib Capital analistlerinden Denis Vorchik ise Rusların az seyahat ettiklerini ve harcamalarında düşüş olduğunu, Rus Rublesi’nin son bir yıl içinde dolar karşısında yüzde 28 civarında değer kaybetmesinin de yurtdışı alım gücünü olumsuz etkilediğini söyledi. Uluslararası yolcu sayısının 2015 yılında yüzde 18 oranında düşebileceğini belirten Vorchik, pazar değerinin de üçte bir oranından fazla düşüş kaydederek 7 milyar dolar ile 9 milyar dolar arasına gerileyebileceğini belirtti .

İngiliz EasyJet’in ardından Lufthansa, British Airways and SAS AB gibi şirketler de Rusya seferlerini azaltmaya başlamışlardı.

Alman Lufthansa, kış takviminin başlaması ile birlikte Moskova Vnukovo havaalanı, Samara ve Nizhny Novgorod’a seferlerini durdurmuştu. Geriye sadece Moskova Domodedovo ve St. Petersburg’a olmak üzere haftada 63 sefer kalmıştı. Dört yıl öncesinde ise Lufthansa’nın Rusya’ya haftalık 153 seferi bulunuyordu. SAS ve Air Berlin Plc ise Rusya pazarından ilk çeyrekte çıkacağını duyurdu.

Ancak bunun aksine Türk Hava Yolları, bu yıl Rusya’ya bir milyon yolcu taşımayı hedefleyerek operasyonlarını genişletti. THY, Moskova’ya günlük sefer sayısını 4’ten 5’e çıkarmayı hedeflerken, Kaliningrad ve Volgograd dahil 6 yeni sefer noktası da eklemeyi planlıyor.

Türk lirasındaki değer değişiklikleri, THY’nin diğer havayollarına nazaran koltukları 2 veya 2,5 cent daha ucuza satması anlamına geliyor. Ferguson’a göre bu durum, düşük bilet fiyatlarında bile kâr elde edilmesi anlamına geliyor.

Renaissance Capital uzmanlarından Alexander Kazbegi de Bloomberg’e değerlendirmesinde “Rusya ekonomisi iyileşmeye başladığında Avrupalı havayolları ülkeye geri gelmenin yolunu arayacak. THY’nin genişlemesi kolay olmayacak.” diye konuştu.