Putin: Mısır'da düşen uçağın enkazının incelenmesinde son aşamaya gelindi

63

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır’da düşen Rus uçağının enkazında yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi. Antalya’da İtalya Başbakanı Matte Renzi ile görüşmesinde uçak kazası ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Putin, enkazdan ele geçirilen kalıntıların incelenmesinde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Rusya’ya ait A321 yolcu uçağı Mısır’ın Sina yarımadasında düşmüş ve uçakta bulunan 224 kişi hayatını kaybetmişti. Uçağın düşüş nedeniyle ilgili de birçok spekülasyon ortaya atılmıştı. Kaza, Rusya havacılık tarihindeki en büyük sivil trajedi olarak kayıtlara geçmişti.

Uçağın enkazından elde edilen kalıntılar incelenmek için Rusya’ya getirilirken, Putin gelinen aşamayla ilgili bugün G20 Zirvesi’nin gerçekleştirildiği Antalya’da bir açıklama yaptı. İtalya Başbakanı Renzi ile görüşmesinde “Kalıntıların incelenmesinde son aşamadayız” dedi.

Kazanın hemen ardından Moskova ve Kahire yönetimleri bir soruşturma konusunda uzlaşmış ve uçak kazası için uluslararası bir soruşturma başlatılmıştı. Araştırma komitesinde Mısır, Rusya, Fransa, İrlanda ve Almanya’dan ekipler bulunuyor.

İngiliz ve Amerikan medyasında da uçağın, bir bombanın infilak etmesi sonucu düştüğüne dair iddialar yer almıştı. Rusya, kazanın ardından Mısır seferlerini süresiz olarak durdurmuştu.