Rusya Suriye üssüne S-400 ve S-300 füzeleri gönderiyor

442

Rusya, savaş uçağının düşürülmesinin ardından bölgede hava sahasının güvenliğini arttırmak için Suriye’deki Lazkiye askeri üssüne S-400 ve S-300 tipi hava savunma füzeleri gönderiyor.

Suriye’ye S-300 ve S-400 füze sistemlerini göndereceklerini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Füzeleri Suriye’deki hava üssümüze göndereceğiz.” dedi. Putin, “Bu ve yapılacak diğer önlemler de uçuş güvenliğinin sağlanması için yeterli olacak. Tabii ki başka çalışmalar da yapılacak. Şunu belirtmek istiyorum, gelişmelere çok ciddi yaklaşıyoruz. Bu füze sistemleri uçaklarımızın uçuş güvenliğini sağlanmasında görev alacak.” İfadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, güvenlik çalışmaları bağlamında Suriye’de Rus askeri üssüne S-400 füze tesisi göndereceklerini açıkladı. Suriye’deki hava savunmasını güçlendirmek için "Moskova" kruvazörünü Lazkiye kıyısına gönderildiklerini açıklayan Şoygu, çalışmaların acil şekilde yapılmasını istedi.

S-400 füzeleri 400 km menzildeki hedefleri vurabiliyor

S-400 füzeleri, orta menzilli hava savunma sistemi S-300’den geliştirilmiş yeni nesil kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. Ayrıca S-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 füzeleri 400 km mesafedeki hedefleri, yarı aktif - aktif güdüm sistemini kullanarak vurabiliyor. S-400, Patriot ve S-300 füze sistemlerinin iki katı menzile sahip. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.