Rus futbol takımları Türkiye kamplarını iptal ediyor

83

Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik, Rus futbol kulüplerinin Türkiye'deki kış kamplarını iptal etmelerine yol açtı. Bu durumun Türkiye için büyük gelir kaybına neden olabileceği bildiriliyor.

Rus televizyonu Rossiya 24'ün haberine göre Spor Bakanı Vitaliy Mutko, 24 Kasım'da bir Rus uçağının düşürülmesi ardından oluşan 'zor siyasi durum' nedeniyle futbol kulüplerine Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye etti.

Mutko, "Tüm futbol camiasına, tüm liglere, tüm kulüplere ve tüm futbol kurumlarına, resmi takvimde olmayan hiçbir olay için Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye ettik" dedi.

Rossiya 24, bunun üzerine FC Kuban'ın 'Rusya'nın çıkarlarına saygısından dolayı' Türkiye'de kamp yapmaktan vazgeçtiğini, Ufa, Krasnodar, Amkar gibi kulüplerin de "Türkiye'deki güneşten feragat ettiklerini" bildirdi. Antalya Belek'te kampa girecek olan FC Rostov da planlarını değiştirdi.

Rossiya 24 muhabiri Andrey Shlyapnikov, Türkiye kampını iptal etmeyen tek Rus takımının Lokomotiv olduğunu söyledi.

Rossiya 24'ün yayınına telefonla bağlanan Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Vyaçeslav Koloskov da, "Türkiye'ye gitmek istemeyenler, İspanya, İtalya ya da Yunanistan'a gidecek. Kıbrıs'a da gidebilirler" dedi.

Geçen sezon Türkiye'nin Rus futbol kulüplerinin kış kamplarından yaklaşık 100 milyon euro gelir elde ettiğini belirten Rossiya 24 muhabiri, kampların iptal edilmesinin Türkiye'deki tüm spor turizmini mahvedebileceğini öne sürdü.