Emekli Rus elçi: Türk-Rus ilişkileri için bir şeyler yapmamız lazım

1134

Rusya’nın Ankara eski Büyükelçisi Aleksandr Lebedev (1998-2003), Türkiye’nin Rusya savaş uçağını düşürmesi nedeniyle kötüleşen iki ülke ilişkilerinde gerginliğin tırmanmaması için herkesi göreve davet etti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Lebedev, ikili ilişkilerin bozulmasından derin üzüntü duyduğunu söyledi. Emekli Rus elçi, “Haberlere bakıyorsun, insanın morali bozuluyor. Bu ilişkileri kurmak kolay olmadı. Ankara’da görev yaptığım yıllarda ilişkilerimizde çok sorunlar vardı. Ben çok zorluklar çektim. Türkiye ile stratejik ortaklığın kurulmasına karşı çıkanlar vardı. Moskova’da Rus parlamentosu alt kanadı Duma’da Türkiye ile ilişkileri anlatırken, bazıları beni protesto etti. Bu gibi protestolara rağmen biz ilişkileri artırdık. Çalışmalarımız meyvelerini verdi. Türk-Rus ilişkilerini hep birlikte 15 yılda önemli bir düzeye ulaştırdık. Ama şimdi de bu ilişkilerimiz gözlerimiz önünde neredeyse yıkılmak üzere. Siyasilere, sivil toplum örgütlerine, arabulucu dostlarımıza büyük görev düşüyor. Türk-Rus ilişkileri için bir şeyler yapmamız lazım.” dedi.

Suriye’deki gelişmelere de değinen Lebedev, “Şunu da anlamamız lazım: Rusya bölgede terörle mücadele ediyor. Operasyonlar terörle mücadele bağlamında yapılmakta. Türkiye’nin kendisi de terörden zarar görüyor. Operasyon yapan uçaklarımız Türkiye’yi tehdit etmiyor ki. Bence bugünlerde mantık ve akıl çerçevesinde davranmamız lazım. İki ülke ilişkilerini iyi bilen bir elçi olarak herkesi buna davet ediyorum.” şeklinde konuştu.