Medvedev: Türkiye’ye karşı ekonomik önlemler genişletilebilir

533

Rusya Başkanı Dmitri Medvedev, Türkiye’ye karşı açıkladıkları ekonomik önlemleri genişletebileceklerini açıkladı.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya, Türkiye’ye karşı ekonomik önlemler aldığını duyurmuştu. Bakanlar Kurulu’nda konuşan Medvedev, alınan önlemlerin daha ilk adım olduğunu söyledi. Olayın nasıl gelişeceğine bakacaklarını belirten Medvedev, “Kararnameye göre önlemleri artıma yetkimiz bulunuyor. Rusya’ya girmesi yasaklanan ürünler listesini genişletebiliriz. Bazı şahısların girişi de yasaklanabilir. İhtiyaç duyulduğunda önlemler genişletilebilir.” dedi.

Ayrıca Medvedev, önlemlere çok dikkat edilmesini ve taviz verilmemesini istedi.

“TÜRK İŞ DÜNYASI TÜRKİYE’NİN POLİTİKASININ ESİRİ OLDU”

Medvedev, Bakanlar Kurulu’na Türk iş dünyasına ekonomik önlemlerin özünün anlatılmasını istedi. Medvedev, “Alınan kararlarda Türk iş dünyasının bir suçu yok. Onlar, Türkiye yönetiminin politikasının esiri oldular. Öyle yada böyle onlar da etkileniyor.” diye konuştu.

“ÖNLEM ALMAYA MECBURDUK”

Medvedev, Bakanlar Kurulu’na neden önlemler aldıklarını da açıkladı. Medvedev, “Türkiye’nin agresif davranışına ve vatandaşlarının güvenliğini sağlama açısından böyle önlem almaya mecburduk.” dedi. Önlemlerden sonuç almayı beklediklerini belirten Medvedev, “Söylendiği gibi bu önlemeler Türk halkını hedef almıyor. Sadece oluşan özel durumda belli sorunların çözülmesine aracı olacak.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE İLGİNÇ POZİSYON ALIYOR”

Olayla ilgili Türkiye’nin tutumuna da değine Medvedev, Türkiye yönetimin ilginç pozisyonlar aldığını söyledi. Medvedev, “Az önce Türkiye Başbakan’ı alınan önlemleri görüşmeye hazır olduklarını söylüyor. Aynı zamanda da yaşananlar için Türkiye’nin hiçbir zaman özür dilemeyeceğini söylüyor. Buna yorum yapmak fazla olur.” dedi.