Erdoğan'dan Putin'e rest

862

Türkiye'nin 24 Kasım'da sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında esen savaş rüzgârlarını dindirmesi beklenen Paris buluşması gerçekleşmedi. Rus lider Putin, Erdoğan'ın görüşme talebini reddetti. İki lider, İklim Zirvesi boyunca hiç karşılaşmadı.

150'yi aşkın dünya liderinin katıldığı Paris'teki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi'ne (COP21) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki restleşme damga vurdu. Putin ve Erdoğan'ın, Türkiye'nin sınır ihlali yapan Rus jetini vurmasının ardından yükselen gerilimi düşürmek üzere Paris'te görüşme yapabileceği konusundaki beklentiler boş çıktı. İki lider, zirvenin aile fotoğrafında da dahi aynı karede yer almazken, Rus liderin Türkiye'ye yönelik çok ağır ithamları tansiyonu daha da yükseltti.

Zirvedeki ikili temaslarının ardından gazetecilere konuşan Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmedik.” dedi. İlişkilerin kötüleşmesinden şahsen üzgün olduğunu ifade ederken, Türkiye'nin IŞİD'den kaçak petrol satın aldığı iddiasını Paris'te bir adım öteye taşıdı. Rus jetinin, Suriye'den Türkiye'ye kaçak petrol sevkiyatını emniyet altına almak için vurulduğunu iddia eden Rusya lideri, “IŞİD ve diğer terör örgütleri tarafından kontrol edilen petrolün çok büyük derecede Türkiye topraklarına gittiğini kanıtlayan verileri elde ettik. Uçağımızı vurma kararının, bu petrolün tankerlere doldurmak üzere limanlara sevkiyat yollarının güvenliğini sağlama isteğine dayandığını düşünmek için nedenimiz var. Türkmenlerin korunması sadece bahane.” ithamında bulundu. Zirvede bir araya geldiği liderlerin çoğuyla uçak krizini görüştüğünü anlatan Putin, “Çoğu, en azından Türkiye'yi tehdit etmeyen bir Rus uçağını vurmanın tamamen lüzumsuz olduğu konusunda benimle aynı görüşte.” diye konuştu. Putin ayrıca Türkiye'nin, Rusya'da saldırılar gerçekleştiren “terör örgütleri üyelerini” “istihbarat ve polis tarafından korunan bölgelerde” barındırdığını öne sürdü.

ERDOĞAN'DAN REST

Erdoğan'ın ise bu suçlamalara tepkisi sert oldu. Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD'den petrol alıp sattığı iddiasına şöyle karşılık verdi: “İftira at, tutmazsa iz bırakır tavrı onların zaten geleneğinde var. Böyle bir şey ispat edildiği anda bizim milletimizin asaleti şunu gerektirir: Ben bu makamda durmam. Ama Sayın Putin'e diyorum, ‘Sen o makamda durur musun?' Bu kadar açık bunu konuşuyorum ve bugün bunu buradaki bazı liderlerle de paylaştım. Terör örgütleriyle bu tür alışverişi yapacak kadar haysiyetsiz değiliz… Bilgim dahilinde böyle bir şey bu güne kadar olmamıştır.” Erdoğan, IŞİD'den petrol alanlar arasında bir Rus vatandaşı olduğunun ABD tarafından açıklandığını da söyledi. Cumhurbaşkanı, Rusya'nın Türkiye'ye yaptırımlarına cevap verilip verilmeyeceği sorusunu ise, “Biraz sabırlı olalım. Biz duygusal davranmayalım. Bütün bunların hepsini görelim. Eteklerde ne kadar taş varsa dökülsün, ondan sonra bizde de varsa birikmiş taşlar, biz de dökmeye başlarız.” açıklamasını yaptı.

RUS GAZETECİDEN KIZDIRAN SORU

İklim Zirvesi'nin yapıldığı Bourget Fuar Salonu'nda bir Rus gazeteci Erdoğan'a mikrofon uzatarak, “IŞİD'i neden destekliyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Erdoğan, gazeteciye ‘sus' işareti yaparken, danışmanı Mustafa Varank korumalar tarafından uzaklaştırılan basın mensubunun üzerine yürüdü. Bu arada Rusya dün itibarıyla Suriye'deki bombardıman uçaklarını havadan havaya füzelerle operasyona göndermeye başladı.