Obama, Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin düşürülmesini istedi

228

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Paris'te yaptığı görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin düşürülmesini istedi. Obama, uçağın düşürülmesinin ardından Türkiye ve Rusya'nın nasıl birlikte çalışabileceği konusunu ele aldıklarını söyledi.

Görüşme sonrasında konuşan Erdoğan, NATO müttefiki Türkiye'nin kendisini savunma hakkına dikkat çekti ve ABD'nin Türkiye ile askeri işbirliğine ivme kazandırmaya çok istekli olduğunu kaydetti.

Terör örgütü IŞİD'i 'ortak düşman' olarak nitelendiren Obama, Rusya'yı hava saldırılarında bu örgüte karşı odaklanması konusunda ikna etmeye çalıştıklarını da ekledi. Türkiye'nin bu konuda desteğini sunduğunu belirten Obama, mültecilere yardım konusunda yaptığı katkıları da çok iyi bildiklerini sözlerine ekledi.

ERDOĞAN: RUSYA İLE GERİLİM HER İKİ TARAFA DA ZARAR VERİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise görüşmede IŞİD'le mücadelenin yanı sıra Rusya ile Türkiye arasında son dönemde meydana gelen gelişmeleri görüştüklerini kaydetti.

İki ülke dışişleri bakanlarının da katıldığı görüşmenin sonunda konuşan Erdoğan, "Buradaki derdimiz bu işi diplomatik başlıklar içerisinde, söylem içerisinde nasıl bir neticeye kavuşturulacağıdır. Zira bölgede hakikaten gerilimler bizleri de üzmektedir. Her iki tarafa da bu zarara verir. Derdimiz bundan zararla çıkmak değil, tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmaktır." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir diğer adım ise özellikle Suriye'deki yönetimin geçici bir hükümetle, özellikle Viyana süreci olarak adını verdiğimiz bu çalışmaların başarılı bir neticeye kavuşturulmasıdır. Şu ana kadar memnuniyetle sürdürülen bu çalışmaların bir an önce neticeye varması inanıyorum ki bölgeye farklı bir rahatlama getirecektir."

Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu ve IŞİD'in faaliyet göstermediği bölgenin sürekli bombalanması sonucu son 3 ayda 500'den fazla insanın öldürüldüğünü belirten Erdoğan, bunun dünya barışı adına üzücü gelişmeler olduğunu vurguladı.