Egeli işadamları, Türkiye-Rusya gerginliğinin bitmesini istiyor

153

Suriye sınırında, Türkiye hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle bir Rusya savaş uçağının düşürülmesi sonucu iki ülke arasında yaşanan gerginliğin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı kararlarla ekonomiye yansıması Türk işadamlarını tedirgin etti. Türkiye'ye yönelik yaptırımların ekonomi açısından ciddi sonuçlar doğuracağına dikkat çeken işadamları, gerginliğin bitmesini istiyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kasım ayı meclis toplantısının bir numaralı gündem maddesi bu kriz oldu. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, krizin Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiyi bitirme noktasına getirdiğini, ekonomik ilişkilerin zedelenmesinin iki tarafa da zarar vereceğini söyledi. Rusya'nın turizm, nükleer enerji, bavul ticareti, ithalat ve ihracat hacmiyle çok önemli bir komşu ülke olduğunu ifade eden Yorgancılar, krizin iki ülke arasındaki ticaret rakamlarını doğrudan etkileyecek sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Meselenin komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözülmesini isteyen Yorgancılar, “Rusya ile komşuluğun getirdiği avantajlar var. Vizeler kalkmıştı, rahat bir şekilde gelip gidebiliyorduk. Dolayısıyla şu andaki gerginliğin, daha fazla tırmandırılmadan iki ülke liderleri tarafından çözülmesi için çaba sarf edilmesini istiyoruz. İki devletin, yıllardan beri gelen komşuluk ilişkileriyle bu krizi aşmasını bekliyoruz, çünkü doğalgaz ithalatının yüzde 55'i Rusya'dan geliyor, yani elektrik santrallerimizde kullandığımız doğalgaz Rusya'dan geldiği müddetçe stratejik ortağız.” dedi.

İLİŞKİLER ORTA VADEDE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

EBSO Başkanı Yorgancılar, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de rakamlarla anlattı. Türkiye'nin toplam 157,6 milyar dolarlık ihracatının yüzde 3,9'unu Rusya'ya, Rusya'nın 496,6 milyar dolarlık ihracatının yüzde 5,1'ini Türkiye'ye yaptığını kaydeden Yorgancılar, “Rusya, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında. İthalat yaptığımız ülkeler arasında ise son beş yıldır ilk sırada yer alıyor. Türkiye'den Rusya'ya yapılan bavul ticareti 8,6 milyar dolar. Müteahhitlik hizmetlerinin 3,9 milyar doları Rusya'ya yapılmaktadır. Rus turistlerden elde edilen döviz, yaklaşık 4 milyar dolar civarında.” ifadelerini kullandı.