Rus savaş gemisinin boğazlardan füzeli geçişine tepki

691

Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında, gemideki bir askerin omzunda füze taşımasına askeri uzmanlar tepki gösterdi.

Hürriyet'e konuşan emekli Tuğamiral İlker Güven, söz konusu eylemi, "tahrik unsuru taşıyan bir davranış" olarak tanımladı.

"Hele ki denizcilere hiç yakışmayacak tarzda, bir başka ulusun onuruyla alay eder gibi bir tutum var. Asla kabul edilemez" diyen Güven, "Boğazlar'dan silah başında geçilmesinin, Montrö anlaşmasının ruhuna aykırı" olduğunu belirtti.

resim tanımı girin

"DIŞİŞLERİ NOTA VERMELİ"

Bu olaya ilişkin Rusya'ya verilecek cevabın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden değil, Dışişleri Bakanlığı'ndan gelmesi gerektiğini ifade eden Güven şöyle konuştu:

"Dışişleri Bakanlığı’nın nota vererek, Boğazlar'dan geçerken Montrö kuralarının çiğnenmemesi ve hakarete varan bir tavır takınılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunması lazım."

"GERGİNLİK TIRMANDIRILMAMALI"

"Hem Türkiye hem de Rusya gerginliği tırmandırıcı davranışlarda bulunmak yerine, gerginliği azaltarak karşılıklı ilişkileri normal düzeye getirmeli" diyen Güven, her iki ülkenin de çıkarları için diplomasi kanallarının daima açık tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.

"ABD'NİNKİ DE DOĞRU DEĞİLDİ"

Emekli Tuğamiral Güven, geçen yıl Karadeniz'de Ukrayna krizi nedeniyle sıcak günler yaşanırken, bir Amerikan destroyerinin benzer şekilde İstanbul Boğazı’ndan geçmesinin de yanlış olduğunu vurguladı.

"İYİYE İŞARET DEĞİL"

İsveç'te 2006-2014 yılları arasında dışişleri bakanlığı görevini üstlenen, 90'lı yılların başında ise başbakanlık yapan Carl Bildt de fotoğrafı, Twitter'dan yorumladı.

Bildt, "Oldukça dikkat çekici. İstanbul Boğazı'nden geçen bir Rus donanma gemisi. İyiye işaret değil" dşye tweet attı.