Lavrov: ABD’nin Suriye sınırını kapatmaya yardım etme niyetinden memnunuz

274

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin ve Suriye’de onun öncülüğündeki terör karşıtı yabancı koalisyonun, petrol ticaretini ve diğer illegal işleri durdurmak amacıyla Suriye-Türkiye sınırının kapatılmasına yardım etme niyetlerinden memnun olduklarını açıkladı. Interfax ajansına konuşan Lavrov, “Suriye-Türkiye sınırının nasıl olduğu uzun süredir biliniyor, aynısı Türkiye-Irak sınırı için de öyle. Uzun süredir IŞİD sayesinde genişlediği biliniyor; petrol ticareti ve diğer illegal işleri kastediyorum. Bazı ülkelerdeki, buna ABD ve öncülük ettiği koalisyon dahil, bu suç fenomenini durdurma ihtiyacına olan ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Lavrov, İnterfax’a yaptığı bu açıklamayı, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Suriye sınırını teröristlerin beslenme ve finans kanallarını kapatmak için Türkiye ile çalıştıklarına dair açıklaması üzerine yaptı.

Lavrov, “Sınırı kapatmakla ilgilenmeye başladılar. Muhtemelen bu ilgilerinin, Suriye hükümetinin yasal talebi üzerine Rus hava birliklerinin Suriye topraklarındaki teröristlerle mücadelesinde Suriye ordusuna destek olmaya başlamasının ardından ortaya çıkması bir tesadüftür. Ortaklarımızda Suriye topraklarındaki çeşitli terör belirtilerini bastırmaya olan ilgileri daha önce olsaydı elbette ki daha iyi olurdu; ama bir şekilde onlarda bu ilgiyi oluşturabildiysek bu beni memnun eder.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ayrıca Moskova ve Washington'un BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere IŞİD'le ilgili karar tasarısı hazırladığını açıkladı. IŞİD'in terör örgütü listesine dahil edilmesi yönünde bir madde içeren tasarı üzerinde BM Güvenlik Konseyi'nde aktif bir çalışma yürütüldüğünü belirten Lavrov, “Bunun bir Rusya-ABD ortak inisiyatifi olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. Tasarı, BM'de terörle mücadele kapsamında görüşülen ve tüm ülkelerin mutlaka uygulaması gereken hedefleri kapsıyor. Bu tasarıyla uzun süredir bize karşı sürdürülen karşıtlığı aşacağımızı umuyorum.” diye konuştu.

Rus Bakan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye Destek Grubu'nun bir sonraki görüşmesinin 18-19 Aralık'ta New York'ta yapılmasını önerdiğini hatırlatarak, New York'ta Viyana formatlı Suriye görüşmelerine katılmaya, gerekli koşulların sağlanması halinde her zaman hazır olduklarını vurguladı.