O savaş çıkarsa tekerleği yeniden icat etmek gerekecek! - YORUM

616

Papa, Noam Chomsky, Thomas Piketty... Her geçen gün bir başka isimden ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ öngörüsü geliyor. Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı gerilimi, yurtta ve cihanda ‘yeni bir genel savaşın habercisi’ olarak yorumlayan da çok. Bu savaşın çoktan başladığını söyleyen dahi var. Kim, neyi iddia ediyor? Kıyamet kapıda mı? Sonrasında ne yaşayacağız? Nasıl ayakta kalacağız?

EKONOMİK YIKIM

1929’daki Büyük Buhran,İkinci Dünya Savaşı’nı tetiklemişti. Şimdi de 2008’deki küresel finans krizinin Üçüncü Dünya Savaşı’nı tetikleyeceği iddiası dolaşımda. ‘21. Yüzyılda Kapital’ kitabının yazarı ünlü iktisatçı Thomas Piketty de gelir dağılımındaki adaletsizlik konusunda benzer fikirde. Piketty, dağılımdaki bugünkü uçurumun Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesindeki seviyeye ulaştığını belirtiyor: “Bugünden geçmişe bakıldığında bu şokların Sanayi Devrimi’nden bu yana eşitsizlikleri azaltan tek güç olduğunu artık görebiliyoruz.”

NÜKLEER BELA

Geri dönüşü olmayan bir yola çıkmaya hazır mısınız? Muhtemelen değilsiniz. Fakat farklı düşünenler var. Nükleer silahlanma yarışı her ne kadar Soğuk Savaş dönemine has bir politika olsa da günümüzde de geçerli. Rusya, ABD, Kuzey Kore ve İran başrolde. Noam Chomsky, geçenlerde şöyle tarif etmiş: “Nükleer bir savaştan birkaç dakika uzakta olduğumuz bir gerçek. Avrupa’ya gönderilen nükleer misilleme sistemi de bizi Rusya ve ABD’nin nükleer savaşına bir adım daha yaklaştırdı.”

MEDENİYETLER ÇATIŞMASI

Siyasetbilimci Samuel Huntington 1993’te bir makale yazdı ve tartışma başladı. Huntington, Soğuk Savaş sonrası dünya için kafasında yeni bir harita yarattı. ABD ve AB’yi Batı medeniyeti kabul etti; sonra da onun İslam medeniyetiyle sorun yaşayacağını iddia etti. O coğrafyanın üzerine de eski Sovyet Bloku’na benzer Ortodoks medeniyet cephesini yerleştirdi. Akademik dünyada bu görüşe çok itiraz yükseldi. Derken 11 Eylül saldırılarıyla Huntington tekrar konuşuldu. IŞİD gündemiyle birlikte Hungtinton’ın fikirleri yine iktidarda.

ÇOCUKTUR DEYİP GEÇME

Dünyanın en enteresan ülkelerinden Kuzey Kore ve babasından devraldığı diktatörlük görevini layıkıyla yerine getiren lideri Kim Jong-un da senaryoların başka bir öznesi. Öyle çünkü elinde nükleer silahlar var. Son zamanlarda komşusu Güney Kore ile bir barış yapacağını söyleyip bir havaya uçurmakla tehdit eden Kim Jong-un, bir nevi barışı parmaklarının ucunda tutuyor.

OKYANUSTAN GÖL OLUR MU?

Çin, askeri anlamda Üçüncü Dünya Savaşı için en çok yatırım yapan ülke. Nüfusun yüzde 74’ü, bu savaşın kazanılacağını düşünüyor. Üç ay önce İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 70’inci yılını Tiananmen Meydanı’nda devasa bir askeri şovla kutlayan ülke, en korkutucu ve yeni silahlarını da sergiledi. Bunlardan biri uçak gemisi avcısı olarak bilinen DF-21D. 3000 kilometre menzili olduğu iddia edilen bu füzeyle Pekin, Pasifik Okyanusu’nu ‘Çin Gölü’ haline getirebilir.

EN AZINDAN SOYUMUZ SAĞLAM

ABD Ulusal Bilimler Akademisi bu sene “5 yıl içinde yeni bir dünya savaşı çıksa ne olur” sorusundan yola çıktı ve bir senaryo çizdi. İki büyük savaşı örnek alıp orantısal bir şekilde kaç kişinin öleceğini hesapladı. “Dünya savaşı bile nüfus artışı problemine çare olmaz” sonucuna vardı. Birinci Dünya Savaşı’nda 37 milyon, ikincisinde 50 ila 87 milyon insanın yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.