Rusya'ya gidemeyen mandalinalar, Samsun pazarlarında ucuza satılıyor

135

Uçak kriziyle birlikte başlayan Türkiye Rusya gerilimi devam ederken, Samsun limanında bekleyen gemilere izin çıkmayınca kasalar dolusu mandalina pazara indi. Pazarlarda satışa çıkan birinci sınıf ucuz mandalinalara halk yoğun ilgi gösterdi.

Samsun’un Terme ilçesinde halk pazarında ucuz satılan mandalinaları gören vatandaş poşet poşet mandalina aldı. Rusya’ya gitmesi için Samsun limanında bekletilen gemilerin gitmesine izin verilmeyince, TIR'lar rotasını meyve haline yöneltti. Kamyonlar dolusu 1. sınıf mandalina pazara indi.

Terme'de pazarcılık yapan Cemal Özdemir, “Rusya’ya gidemeyen mandalinalar dün hale gelince 1 saatte bitti. Herkes almak için birbiriyle yarıştı. Bu mandalinalar manavda kilosu 3,50 TL-4 TL arasında satılıyor. 1. sınıf ve tatlı mandalinalar bunlar biz de bugün vatandaşa kilosunu 1,50 TL den veriyoruz. Gayette iyi satılıyor vatandaşlar poşet poşet doldurup alıyor, böyle mal pazara inince satışta iyi oluyor bu da bizi mutlu ediyor.” dedi.

Pazar alışverişi için gelen Fadime Ceylan, “Pazar gayet ucuz oldu, özellikle kışın tükettiğimiz mandalina böyle tatlı ve güzel olunca torunlarla afiyetle yiyeceğiz. Hem ucuz hem de çok tatlı, fiyatı da uygun. Onun için iki poşet aldım haftaya gelirse gene alırız.” ifadelerini kullandı.