Medvedev: Türkiye ile yaşanan kriz fiyatlara yansıyacak

285

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye ile yaşanan uçak krizin fiyatları etkileyeceğini söyledi.

Rus kanalına konuşan Medvedev, Türkiye’ye karşı alınan önlemlerin etkisi olacağını ancak, korkulacak bir bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Dmitri Medvedev, “Yaptırımlar öyle yada böyle fiyatlara yansıyacak. Ancak korkulacak bir durum yok. 2008 yılında enflasyon yüzde 13 idi, bunu unuttuk. Şimdi buna yakın durumda. Buna benzer durumu yaşadık.” dedi.

Rusya, Türkiye’ye karşı aldığı önlemler çerçevesinde meyve, sebze ve beyaz et ürünleri gibi birçok ürünün ülkeye girişini yasaklamıştı.

“Rus turistlere Türkiye’de tatil yasağı iyi bir şey değil, ancak…”

Medvedev, Türkiye ve Mısır tatil tur satışlarının yasaklanmasına da değindi. Medvedev, “Türkiye ve Mısır’da tatillerin yasaklanması iyi bir şey değil. Hükümetin cezası yada kötü niyeti değil, ancak vatandaşlarımızın güvenliği söz konusu.” diye konuştu.

Seçim yapmak zorunda olduklarını belirten Medvedev, “Tatil ve güvenlik arasında seçim yapmak zorunda kalan yönetim güvenliği tercih etmek zorunda.” şeklinde konuştu.

Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Rusya, Türkiye’ye charter uçuşları durdurarak tatil turların satışlarını da yasaklamıştı.