Rusya: Türkiye, özür dileyip tazminat ödemeliydi

222

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksey Meşkov, düşürülen uçakla ilgili Türkiye’nin özür dileyip tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Rusya’dan Türkiye’nin düşürdüğü Su-24 uçağı ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Olay ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksey Meşkov, Ria Novosti’ye konuştu. Meşkov, “Türkiye yönetimi yaşanan olayla ilgili sorumluluklarını inkar ederek Rusya’nın Suriye’deki kanuni varlığını karalayacağına en azından uluslararası normlara uyarak özür dileyip tazminat ödemeli. Bir daha da gelecekte böyle bir şey yapmayacağına garanti vermeli.” dedi.

“Önceden planlanmış eylem”

Rusya’nın savaş uçağına ve pilotuna saldırının ciddi suç olduğunu söyleyen Meşkov, “Dolaysıyla ciddi sonuçlar kaçılmaz. Objektif veriler bu olayın Rusya’ya karşı önceden planlanmış bir eylem olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

“İlişkiler eskisi gibi olmayacak”

İki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği seviyeye noktayı Türkiye’nin şimdiki yönetiminin koyduğunu iddia eden Meşkov, “Kesin olan bir şey var o da ilişkiler eskisi gibi olmayacak.” şeklinde konuştu. Meşkov, bu durumun ne kadar süreceğinin de Ankara’ya bağlı olduğunu ifade etti.

Meşkov şöyle devam etti: “Türkiye yönetimin, uçak saldırısının provoke edici sorumluğunu kabul etmek istemesi gibi tutumu ve terörle mücadelede çifte standartlardan vazgeçmemesi, ileriye dönük olumlu değerlendirme yapmayı engelliyor.”

“Türkiye’nin adımları tehdit oluşturuyor”

Türkiye ile ilişkilerin neden durdurulduğunu açıklayan Meşkov, “Bazı konularda Türkiye’nin adımları yada hiçbir şey yapmamaları Rusya ve vatandaşları için ciddi tehditler oluşturuyor.” diye konuştu.