Sberbank CEO’su: Rusya ve Türkiye, ekonomik köprüyü yıkmaktan yana değil

405

Rusya'nın dev bankası Sberbank CEO'su German Gref, Rusya ve Türkiye’nin, iki ülke arasındaki ekonomik köprüyü yıkmaktan yana olmadıklarını belirtti.

Kommersant gazetesine konuşan Gref, uçak krizi nedeniyle kötüleşen Türk-Rus ilişkilerini değerlendirdi. Muhabirin, “Politikada yaşananlar bankanıza ait Türk Denizbank’ını etkiliyor mu?” sorusuna Gref, şöyle yanıt verdi: “Türkiye’deki ticari faaliyetimize yönelik herhangi bir ciddi etkiyi görmüyoruz. Başbakanlığımızla sürekli temas halindeyiz, tüm müşterilerimizle çalışma yapıyoruz. Amaç, bu bahsettiğimiz etkinin kritik düzeyini belirlemek ve Rusya’da uygulanan kısıtlamalar bağlamında durumu göz önünde bulundurmak.”

Türk-Rus ilişkilerinin korunmasından yana olduklarını vurgulayan Gref, “Herkes şunu anlıyor: Köprüleri korumak lazım. Biz, ülke ekonomilerimiz arasındaki kurulan köprülerden biriyiz. Ne Türkiye ve Rusya tarafı henüz bu köprüleri yıkmaktan yana değil.” şeklinde konuştu.

4 Aralık’ta Sberbank CEO'su Gref, kötüleşen Türk-Rus ilişkilerinin 2016 yılında düzeleceğini söylemişti. Gref, konuyla ilgili iyimser olduğunu vurgulayarak şunları belirtmişti: "Ben 2016 yılı için iyimser tahminde bulunuyorum. İnanıyorum ki olumsuz gelişmelerin en üst boyutu bu yılda kalacak. Gelecek yıl gerginlik azalacak."