Türklerin işe alınmaması, uzun vadeli sözleşmeli inşaat firmalarını kapsamıyor

655

Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, Türkiye vatandaşlarının işe alınmasına yönelik kısıtlama uygulamasının, uzun vadeli sözleşmesi olan inşaat firmalarını kapsamayacağını açıkladı.

Uçak krizi nedeniyle kötüleşen Türk-Rus ilişkilerini değerlendiren Golodets, Moskova’nın Ankara’ya uyguladığı ekonomi yaptırımlara da değindi. Rusya Başbakan Yardımcısı Golodets, “Türkiye vatandaşlarının işe alınmasına yönelik kısıtlama inşaat firmalarını kapsamıyor. Ama bu inşaat firmalarının uzun vadeli sözleşmeleri olması lazım. Liste hazırlandı.” dedi.

Dün Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, 2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya’daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceklerini söylemişti. Rossiya-24 TV kanalına konuşan “Her ne olursa olsun Türk şirketlerinin dahil olduğu büyük projeler tamamen ortadan kaldırılmayacak. Elbette bunlar bitirilecek. Ancak önümüzdeki yılın başından itibaren bu şirketlerin yeni projelere girmesini minimize etmek için bazı kararlar alınacak.” şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.