"Noel, Putin için erken geldi"

411

ABD'nin Rusya'dan 20 adet RD-180 roket motoru sipariş etmesine tepki gösteren Cumhuriyetçi senatör John McCain, “Noel, (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin için erken geldi” dedi.

ABD’nin Arizona Senatörü McCain’in Ukrayna krizini gerekçe göstererek sunduğu tasarıyla ABD’li şirketlerin Atlas V tipi roketlerde kullanılan RD-180 tipi motorları satın alması yasaklanmıştı. ABD kongresi, geçen gün aldığı bir kararla bu yasağı kaldırdı.

'HİPOKRASİNİN YÜKSEKLİĞİ GÖRÜLÜYOR'

Rusya karşıtı açıklamaları ile bilinen McCain ise karara sert şekilde tepki gösterdi. Washington yönetimini çifte standart uygulamakla suçlayan McCain, "Bu, hipokrasinin yüksekliğini gösteriyor" dedi. "Biz kendi politikamızdan böyle saparken, hükümetimiz, Avrupa'daki yönetimlere, onlar için daha zor olan, Rusya'ya yaptırım politikasını aynı şekilde sürdürmeleri gerektiğini nasıl söyleyebilir?” diyen McCain sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Putin'den roket motorları almaya çalışırken, özellikle Fransız partnerlerimize Vladimir Putin'e amfibik taarruz gemileri satmamalarını nasıl söyleyebiliriz?"

Tepkisini Twitter hesabından da gösteren McCain, "Noel, Vladimir Putin için erken geldi. Lockheed-Boeing, 20 Rus roket motoru daha sipariş verdi" diye yazdı.

YASAK KALKTI, UNITED LAUNCH ALLIANCE 20 RD-180 TİPİ MOTOR SİPARİŞ ETTİ

Öte yandan yasağın kalkmasıyla birlikte Lockheed Martin ve Boeing şirketlerinin ortak girişimi olan United Launch Alliance da dün bir açıklama yaparak, Rusya'dan 20 RD-180 roket motoru daha sipariş edildiğini duyurdu.

Boeing ve Lockheed Martin iştiraki olan United Launch Alliance Konsorsiyumu’nun uzun zamandır Rusya’dan satın aldığı RD-180 tipi motorlar, hem sivil iletişim uydularını hem de Pentagon’un askeri uydularını dünya yörüngesine çıkartan Atlas V tipi roketlerin gövdesinin ilk kısmında kullanılıyor.