Rusya’dan sarin gazı açıklaması: BM devreye girsin, suçlular cezalandırılsın

501

Rusya yönetimi, IŞİD’in elindeki sarin gazını Türkiye’den aldığı şeklindeki iddiaların incelenmesini ve sarin gazını kaçıran kişilerin cezalandırılmasının beklendiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bakanlığın sitesinde yer alan açıklamasında bu konuda Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün de devreye girebileceğini söyledi.

Mariya Zaharova, açıklamasında “Türk dışişleri bakanlığı yetkilisinin, bir CHP üyesinin 2013 yılında Türkiye’den Suriye’ye sarin gazı kaçırıldığı skandal olaydan bahsettiği açıklamalarına ilişkin yorumuna dikkat çekiyoruz.” dedi.

Zaharova, “Bu ve benzer suçu işleyenlerin belirlenmesini ve gereğince cezalandırılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Rus Sözcü, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin 2235’inci kanununa göre çalışmaya başlayan Birleşmiş Milletler ve OPCW ortak mekanizmasının” da bu konuyu kolaylaştırabileceğini savundu. Zaharova, bu mekanizmanın suçluların bulunmasını mümkün kılabileceğini kaydetti.