Putin'e destek yüzde 90'a yükseldi

422

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTsIOM) çalışmasına göre Rusya’da halkın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in faaliyetlerine olan desteği yüzde 90’a çıktı. VTsIOM Başkanı Valeri Fyodorov, Putin’e olan desteğin yıl boyunca neredeyse aynı kaldığını, yüzde 86 ile yüzde 89 arasında değiştiğini belirtti..

Anket çalışmasına göre Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de halktan büyük destek buldu. Ocak ayında halkın yüzde 67’sinin desteğini alan Medvedev’i şu anda halkın yüzde 72’si destekliyor. Ayrıca Rusya’da muhalefetin faaliyetlerini destekleyenlerin oranı da yüzde 34 olarak belirlendi. VTsIOM’a göre, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi eşit oranda halkın desteğini aldı. Rusların yüzde 51’i Rusya parlamentosunun bu iki kanadının faaliyetlerini olumlu buldu.

Rusya’da kurumların faaliyetlerini de değerlendiren katılımcılar en çok desteği Rusya ordusuna verdi. Ocak ayında Rusların yüzde 75’inin destelediği orduyu şu anda yüzde 83 destek çıktı. Ayrıca halkın yüzde 54’ü kolluk kuvvetlerinin, yüzde 42’si hukuk sisteminin ve yüzde 39’u ise sendikaların faaliyetlerini olumlu olarak değerlendirdi.