Türk-Rus krizinin çözümü için hem başkanlar hem de iş dünyası devrede

1071

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinde iki taraf da geri adım atmazken, Ankara ve Moskova’yı barıştırmak için hem devlet başkanlarının hem de işadamlarının devrede olduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor. Liderler arasında ABD Başkanı Barack Obama’nın yanısıra Fransa, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan liderleri de bulunuyor.

Ayrıca pekçok şirketin de Putin’i ikna etmeye çalıştığı ifade ediliyor. Öte yandan Türk iş dünyasının bir gözünün de Ocak ayında Rusya’ya gitmesi beklenen Enka Holding’in Onursal Başkanı Şarık Tara’da. İş dünyası, Rusya’da yaptığı büyük yatırımlar ve devlet yetkilileri ile yakın ilişkisiyle tanınan Tara’nın Rusya’ya yapacağı bu ziyareti dört gözle bekliyor.

BAŞKANLAR DEVREDE

Hürriyet gazetesi yazarlarından Jale Özgentürk, bugünkü yazısında Rusya ile yaşanan krize de değindi. Özgentürk’ün iddiasına göre krizin çözümü için hem başkanlar devrede, hem de iş dünyası. Özgentürk’ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Rusya’da önemli işler yapan bir işadamıyla konuşuyorum. Oldukça endişeli. Arabulucuk yapmak için birçok devlet başkanının devrede olduğunu söylüyor. Bu devlet adamlarını ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Holland, Kazakistan Başkanı Nazarbayev, Azerbaycan Başkanı İlhan Aliyev, Türkmenistan Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov olarak sıralıyor. Sadece devlet başkanlarının değil, birçok şirketin de Putin’i ikna etmeye çalıştığını ekliyor.

BASKI ARTIYOR

Konuştuğum işadamı Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden biri. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da yatırımlar yapan büyük grubun en tepesindeki isim. Söz verdiğim için adı bende saklı ancak söyledikleri çok önemli. Daha geçen yıl Rusya’da önemli bir yatırım yapmıştı, “Türk mallarına karşı mahalle baskısı artıyor. Fabrikaların taşınması bile gündemde” diyor. Siyasetteki gerilim en çok iş dünyasını etkilemiş durumda.

ŞARIK TARA GİDİYOR

Rusya’da yaptığı büyük yatırımlar ve devlet yetkilileri ile yakın ilişkisiyle tanınan Enka Holding’in Onursal Başkanı Şarık Tara’nın Ocak ayında Rusya’ya giderek görüşmeler yapacak olması, gelişmeleri heyecanla bekleyen iş dünyası için olumlu haberlerden biri... Türk şirketlerinin 15 yıldır 62 milyar dolar taahhüt gerçekleştirdiği, Zorlu, Enka, Anadolu Grubu, Koç, Şişe Cam, Eroğlu Giyim, Ant Yapı, Rönesans, Alarko gibi büyük grupların faaliyet gösterdiği Rusya pazarı, Türkiye için göz ardı edilecek gibi değil. Elbette krizin bedeli sadece ekonomik olmayacak. Parçalanan aileler, işsiz kalanlarla önümüze daha ciddi insani bir faturası da çıkıyor, çıkacak…”