Rusya krizi ihracatçıları yeni pazar arayışına yöneltti

459

Uçak krizi sonrası Türk ürünlerinin sevkiyatına Rusya'nın 1 Ocak'tan itibaren yasaklama getirecek olması ihracatçıları alternatif pazar arayışına sevk etti. Rusya'ya yoğun olarak yaş meyve sebze ihracatı yapan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) üyesi firmalar, farklı pazarlara yönelerek Rusya’nın tutumu nedeniyle yaşanacak düşüşü telafi etmeye çalışacak. Rusya pazarının kendileri açısından önemine de dikkat çeken ihracatçılar, 2 ülke arasındaki gerilimin kısa sürede son bulması temennisinde de bulundu.

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türk menşeli yaş meyve sebze ürünlerine getirilen ambargonun Rusya tarafından uygulamaya başlanacak olması nedeniyle yaş meyve sebze sektörünün önde gelen ihracatçı firmaları alternatif pazarlara yönlendirmek için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gürdoğan, bu kapsamda 2016 yılında fuar, ticaret heyeti ve alım heyetleri programları organize ederek, ihracatçıları potansiyel pazarlara yönlendirip, pazar kaybından yaşanacak düşüşü telafi edeceklerini ifade etti.

Türkiye’de üretilen ürünlerin kalite ve çeşidi yanında, lezzet açısından da uluslararası pazarlarda tercih edilmesini kolaylaştırdığını vurgulayan Gürdoğan, yeni ülke pazarlarına yoğunlaşacaklarını kaydetti. Gürdoğan, bu sayede ihracatçıları tek pazara bağımlılık riskinden kurtararak, pazar çeşitliliğini sağlayacaklarını belirtti.

Rusya pazarında geçen 20 yılda büyük emeklerinin bulunduğunu da anlatan Gürdoğan, pazarı hiçbir zaman ikinci plana atamayacaklarına değindi. Gerilim ortamının kısa süre içinde aklıselim ile son bulacağına inandıklarını söyleyen Gürdoğan, ambargonun kalkmasını müteakip ihracatçıların ürünlerini tekrar Rus halkına sunmaya devam edeceğine vurgu yaptı.