Türk mobilyacılar: Rusya hedef 10 ülke içinde değil, gerilimden çok etkilenmiyoruz

208

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan, Rusya'nın hedef 10 ülkeden biri olmadığını ve mobilya ihracatında önemli payının bulunmadığını vurguladı. Doğan, artan gerilimin ihracatta önemli bir karşılığı olmadığını dile getirdi.

Doğan, İstanbul Mobilya Fuarı'nın (İSMOB) tanıtım toplantısında ekonomi muhabirlerinin "Rusya ile gerilimin mobilya ihracatında karşılığı ne? İlaveten İran ile ihracat ne olur?" sorularını şöyle cevapladı: “Rusya hedef 20'de, yani 10 ülke içinde değil. Çok ihracat yaptığımız bir ülke değildi, orada senelerdir sorunlar vardı. Onun için oradan çok etkilenmiyoruz. Tabii İran da önemli bir ülke. Bundan 2-3 sene evvel dernek üyelerimizin satış yeri Irak ve İran tarafında boldu. Irak ve İran satış adına en önemli ülkelerdi. Orada iyi ihracat yapıyorduk. Ama 3 senedir gümrük kapılarının kapanmasından ve devalüasyondan ötürü dernek üyelerimizin ihracatı orada geriledi. Ama tekrar İran tarafının açılacağı kanaatindeyiz. O olduğunda ihracatımızda daralmayı İran'da telafi edebileceğimiz kanaatindeyim. Öte yandan bölge ülkeler ile olan sorunları gördüğümüzde rotayı yeni bölgelere kırma planları yapıyoruz. Bu anlamda bizim için Hindistan büyük bir alan, Brezilya ve Afrika da öyle."

BÖLGE ÜLKELERDE DEVAM EDEN GERİLİME RAĞMEN MOBİLYA İHRACATI ARTTI

MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu da jeo-siyasi gerilime rağmen ihracatın arttığına temas etti. Bunda yeni bölgelere yönelimin payının olduğunu anlatan Tuğlu, "İhracatın maalesef yüzde 41'ini yakın ülkelere idi. Ancak 3 senedir sorunların ardından Afrika'ya açılıp Güney Amerika'ya rota kırdık ve bunalımlara set çektik." dedi.

Tuğlu, şunları bildirdi: "2014 ihracatımız adına iyi idi, 2 milyar 400 milyon dolardan kapadık. Bu sene de 2 milyar 600 milyon dolara yürüyoruz. Tabii bölge ülkelerde devam eden olaylardan dolayı ilk 3 ayda bir daralma oldu. Ama ardından toparlanma geldi. İthalatta da daralma var. 2014 itibari ile ithalat 866 milyon dolar idi. Ama devlet tarafından ithalata sınırlamalar konuldu, belli ülkelere karşı ilave vergiler konuldu. Buna bağlı olarak 9 ayda ithalatta ciddi gerileme var. Bunun yararını gördük. Biz, ithal hammadde ile üretim yapmıyoruz. Bu anlamda açık vermeyen, ihracatı ithalatının 3 katı olan bir sektörüz. Üretimde de he sene yüzde 5-10 artış var. Bunu satışlara vurduğunuzda bu sene 9-9,5 milyar dolara erişeceğimizi tahmin ediyorum. "

İhracatın daha da iyi olacağını belirten Tuğlu, "En çok ihracat yaptığımız ülke Irak, Kuzey Irak. Onun ardından Libya, Almanya, Azerbaycan ve Fransa geliyor. Tabii İran devalüasyonu, Azerbaycan devalüasyonu, Suriye ve Irak olaylarının ardından ihracatta belli dönemlerde gerileme görüldü. Ama üçüncü ve dördüncü çeyrekte toparlanma oldu." ifadelerini kullandı. Abdullah Tuğlu, mobilya üretiminde ilk sırayı alan Çin'e de mal sattıklarından söz etti.