Rusya: Türkiye’den Suriye’ye düzenli olarak teçhizat gidiyor

449

Rusya, Türkiye’den düzenli olarak Suriye’nin Lazkiye bölgesinin kuzeydoğu kısmına teçhizat gönderildiğini iddia etti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Sergey Rudskoy, Interfax’ta yer alan açıklamasında Suriye rejimine bağlı güçlerin başarılarının neticesinde militanların kayıplar verdiğini ve mevkilerini kaybettiklerini söyledi. Ancak bununla birlikte Rus askeri yetkili, “Uluslararası kamuoyunun teröristlerin eline geçmesini önlemeye yönelik tüm çabalarına rağmen, Türkiye topraklarından Lazkiye bölgesinin kuzeydoğusuna militanlar için düzenli olarak teçhizat gönderiliyor.” dedi.

Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Sergey Rudskoy, Suriye’de gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili de önemli bilgiler verdi.

153 ŞEHİR VE KÖY SURİYE REJİMİNİN ELİNE GEÇTİ

Suriye rejimine ait birliklerin Rusya’nın desteğiyle Palmira’ya 50 kilometre kadar yaklaştıklarını aktaran Rudskoy; Zaza, Kasıriye ve Masse gibi şehirlerin rejim birliklerinin eline geçtiğini aktardı. Suriye rejiminin son bir buçuk ayda 150'den fazla kent ve köyün terörist gruplarından elinden geri aldığını kaydeden Rus yetkili, Suriye Demokratik Güçleri'nin de Rus hava güçlerinin yardımıyla IŞİD'in “kalesi” olarak bilinen Rakka'ya saldırmayı sürdürdüğünü de aktardı. Rakka’nın çevresindeki birçok yerleşim yerinin de rejim güçlerinin eline geçtiği bilgisini verdi.

Rus yetkili, 134 şehrin yeni yıldan önce, 19 şehrin de 2016’nın ilk günlerinde Suriye rejiminin eline geçtiğini kaydetti. Rudskoy, en büyük ilerlemelerin Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka’da sağlandığını aktardı.

Hama ve Humus bölgelerinde de çatışmaların sürdüğünü kaydeden Rus askeri yetkili, Hama’da rejim askerlerinin 12-15 kilometre güneydoğuya ilerlediklerini, 3 kenti ele geçirdiklerini; Hama’da ise Muhin kentini geri aldıklarını aktardı. Sergey Rudskoy, en büyük ilerlemenin ise Bilaliye’de sağlandığını kaydetti.

2016'da BİN 97 HEDEF VURULDU

Rudskoy, Rus hava saldırının da IŞİD ve diğer terörist gruplara ağır hasarlar verdiğini aktardı, Rus savaş uçaklarının yılbaşından bu yana Suriye'de bin 97 terörist hedefi vurduğunu açıkladı. Saldırılarda Halep, Lazkiye, Humus, Şam, Deyr ez Zor, Haseke, Dera ve Rakka'da bin 97 hedefin vurulduğu bilgisini verdi.

Rus hava güçlerinin Suriye'de 1 Ocak'tan beri 311 sorti gerçekleştirdiğini ve hava saldırılarında teröristlerin alt yapısının, petrol tesislerinin, silah depolarının ve militanlarının hedef alındığını söyleyen Rudskoy, bu saldırıların amacının Suriye ordusu ve ülkedeki 'vatansever' muhalif grupları desteklemek olduğunu kaydetti.

MUHALİF GRUPLARA DA DESTEK VERİLİYOR

Rudskoy, bugün de bu gruplardan biri olarak gördükleri Ceyş Ahrar El Aşir adlı gruba destek vermek için 19 hava saldırısının gerçekleştirildiği bilgini paylaştı.