Putin: Esad, Suriye seçimlerini kaybederse bize sığınabilir

185

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye lideri Beşar Esad’a siyasi sığınma hakkı tanınmasının, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden’ın Rusya’ya alınmasından çok daha kolay bir süreçle gerçekleşebileceğini açıkladı.

Putin'in Alman basınına verdiği mülakatın ikinci bölümünü Kremlin Sarayı tarafından yayınlandı.

Batı'da dört yıldan beri tartışılan “Suriye’deki iç savaşın bitmesi için Esad gitmeli” polemiğine değinen Putin, “Bana göre Esad’ın akıbetini tartışmak için zaman daha çok erken. Ancak günün birinde Suriye lideri ülkesini terk etmek zorunda kalırsa Rusya’da kolaylıkla siyasi sığınma hakkı alabilir" dedi.

Esad ile NSA eski sistem analisti Snowden'ı karşılaştıran Putin, "Dahasını söyleyeyim. Esad’ın bize gelmesi zamanında Edward Snowden'ın Rusya'ya sığınmasından daha kolay bir iş. Ancak başında da söylediğim gibi bu meseleyi ele almanın zamanı daha gelmedi. Suriye’de ilk önce teröre karşı savaş tamamlanmalı. Ardından demokratik ortamda Suriye’de seçimler yapılmalı. Bu seçimlere Esad katılarak halkı tarafından reddedilirse akıbetinin ne olacağını ve Rusya’ya gelip gelmeyeceği ele alınabilir” açıklamasında bulundu.