Rusya, Ebola ilacını resmen tanıttı; tek doz fiyatı 160 dolar olacak

218

İlk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından “dünyadaki en etkilisi” olarak duyurulan Rus uzmanların geliştirdiği Ebola ilacı, bugün resmen tanıtıldı. Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, bugün gazetecilerle birlikte Ebola ilacının üretildiği Gamaleya Epidemoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’ni gezdi. Burada bir basın toplantısı düzenleyen Bakan, ilacı da ilk kez kamuoyu ile paylaştı.

Rusya Sağlık Bakanı, ilacın Ebola’ya karşı etkili olduğundan emin olduklarını ve geliştirilmesi konusunda ABD ile işbirliği yapmaya da hazır olduklarını söyledi. Rus Bakan, ilacın Gine’de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) gözetimi altında kullanılacağını belirtti .

AY SONUNDA WHO'YA SUNULACAK İLAÇ YİNE WHO'NUN DENETİMİNDE KULLANILACAK

WHO, ilacın duyurulmasının ardından bunun çok memnuniyet verici bir gelişme olduğunu açıklamış; ancak kendileri tarafından da kayıt ve tescil altına alınması gerektiğini söylemişti. Rus Sağlık Bakanı da ilacın, 25-30 Ocak tarihleri arasında İsviçre’de WHO’nun ilgili yönetici kadrosuna sunulacağını söyledi .

Sağlık Bakanı, önceki gün de klinik testler için ihtiyaç olan miktarda üretildiğini belirttiği ilacın üretiminin 2015’te artırıldığını söylemiş ve ayda 10 bin ampul üretebilecek kapasitede olduklarını açıklamıştı.

Rusya’nın ürettiği Ebola aşısı için ilk talebin Gine’den geldiği, Mart ayı gibi bu ülkeye aşıların ulaştırılabileceği, yine Mart-Nisan aylarında ilacın kullanılmaya başlanacağı duyurulmuştu.

Üretilen aşılar hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı, iki aşının geliştirildiğini, bir tanesinin evrensel olduğunu ve virüsü tamamen etkisizleştirdiğini söylemişti. İkinci aşının ise özellikle HIV virüsü kapmış hastalar için geliştirildiğini kaydetmişti. Rus Bakan, “İkinci aşı çok önemli, özellikle de HIV enfeksiyon oranının çok farklı olduğu Afrika ülkeleri için. Tabi ki diğer ülkeler için de” demişti.

İLACIN TEK DOZU 160 DOLAR OLACAK

Öte yanan Rusya’nın geliştirdiği Ebola aşısının tek dozunun 160 dolar civarında olması bekleniyor. Bu fiyat, ülkeler arasındaki döviz oranlarına göre farklılık gösterebilecek. İlacı geliştiren Rusya Gamaleya Epidemoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’nin Başkanı Alexander Gintsburg, ilacın tek dozunun 12-14 bin ruble (160 dolar) civarında olmasını beklediklerini duyurdu.

Dünyadaki en son Ebola salgını Aralık 2013’te Batı Afrika’da Gine’de ortaya çıkmıştı. Buradan da Liberya, Sierra Leone’a sıçramış, bu 3 ülkede 11 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu.