Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye-Rusya hattında 'isteksizlik' eleştirisi

321

Berlin'de yabancı gazetecilerle biraraya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye'deki iç siyasi gelişmeler ve Cuma günü yapılacak Türk-Alman hükümetlerarası istişare toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilerle biraraya geldi. Yabancı basın mensuplarının yoğun ilgisini “sohbetlerimde hep söylerim, dış politikaya ilginin özellikle çok olması dünyada işlerin çok da iyi gitmediğinin bir göstergesi olur” sözleriyle değerlendiren Steinmeier’e ağırlıklı olarak Türkiye ile ilişkiler ve Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili sorular yöneltildi.

Gelinen nokta "gerginlik"

Sohbet toplantısında Türkiye-Rusya ilişkileri de gündeme geldi. Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi üzerine Ankara-Moskova hattında yaşanan gerilimle ilgili soruya yanıt vermeyi unutan Steinmeier, kendisine sorunun hatırlatılması üzerine, “Belki soruyu biraz çaresiz olduğumu düşündüğüm için unutmuşumdur” dedi.

Alman Bakan uçağın düşürülmesi sonucunda Türk-Rus ilişkilerinde gelinen noktayı sadece “gerginlik” olarak tanımlayamayacağını ifade ederken, “Taraflarla konuşan tek bakan ben değilim. Ama şu anda ki izlenimim Türk-Rus ilişkilerinde bir hareketliliğin olmayacağı yönünde. Çünkü her iki taraftan da, gerilimin azaltılmasına dönük görüşmelerle ilgilendikleri yönünde sinyal gelmiyor. Arabuluculuk tarafların buna istekli olmasını gerekli kılıyor ve ben bunu göremiyorum” diye konuştu.