Putin: Suriye’nin içişlerine karışma niyetimiz yok, yardım ediyoruz

105

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin işçişlerine karışmak gibi bir niyetlerinin olmadığını; tek görevlerinin meşru hükümetine terörle mücadelesinde yardım etmek istediklerini söyledi.

Federal Kuzey Kafkasya Üniversitesi’nde konuşan Putin, “Biliyorsunuz bizler, Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerin karşı karşıya oldukları sorunları çözerken hiçbir şekilde devlet yapısına müdahale etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Putin konuşma yaptığı sırada dinleyiciler arasında Suriyeli bir öğrenci de vardı. Öğrenci burada söz alarak Putin’e, terörle mücadelesinde ülkesine yardım ettiği ve kendisine Rusya’da eğitim imkanı tanındığı için teşekkür etti.

Putin, tek niyetlerinin Suriye’ye yardım etmek olduğunu belirterek, “Bizim görevimiz sadece halkınıza yardım etmek, ülkenin meşru yönetimine yardım etmek; Suriye örneğinde de terörle mücadelelerinde Suriye topraklarındaki teröristleri ortadan kaldırmaları için yardım etmek.” ifadelerini kullandı.

Putin, Suriyeli öğrenciye hitaben de ülkesindeki yabancı öğrencilerin, Rusya’da aldıkları eğitimi ülkelerinin yeniden inşasında en iyi şekilde kullanmalarını umduğunu belirtti.