Çavuşoğlu: PYD Cenevre’ye davet edilmişse boykot ederiz

156

Türkiye, karşı çıkmasına rağmen PYD’nin Cenevre görüşmelerine davet edilmiş olması halinde görüşmeleri boykot edeceğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PYD davet edilmişse boykot ederiz.” dedi.

Türkiye’nin, Suriye’de çözüm ilgili müzakere masasında olmasını istemediği, Rusya’nın ise katılması konusunda ısrarcı olduğu PYD’ye, Birleşmiş Milletler tarafından resmi davetin yapıldığı bildirilmişti. Rus Sputnik ajansı, görüşmelerin gerçekleştirileceği Cenevre kentinde bulunan PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e BM’nin resmi davetinin bugün yazılı olarak iletildiğini duyurmuştu.

Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmeleri öncesi NTV canlı yayınında konuşan Çavuşoğlu, “PYD davet edilmişse boykot ederiz.” ifadelerini kullandı. Türkiye'nin ve Körfez bölgesindeki diğer ülkelerin de, PYD'nin Suriye muhalefeti içerisinde yer almasına karşı olduğunu savunan Çavuşoğlu, “PYD Cenevre'de hangi sıfatla masada olacak? Suriye muhalefeti sulandırılmak isteniyor. PYD de, DEAŞ ve El Nusra gibi terör örgütüdür.” diye kaydetti. PYD'nin Suriye muhalefeti içerisinde yer almasına karşı olduklarının altını çizen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM özel temsilcisi ve başka isimlerin ise PYD ile görüşme yapabileceklerini söyledi.