"Türkiye'nin bir kez daha uçağımızı düşürme emri vereceğini düşünmüyorum"

410

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov, Türkiye'nin bir kez daha Rus uçağını düşürme emri vermeyeceğini iddia etti.

Türkiye, Rusya Hasa Kuvvetleri'ne ait Su-34 savaş uçağının kısa süreli Türkiye hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Türk pilotlara 'vur' emri verilirken Rusya suçlamaları kabul etmedi. Konuyla ilgili bir televizyon kanalında açıklama yapan Morozov, "Türkiye kendi hava sahası olarak gördüğü bir yerde sınır ihlali olması durumunda gerginliği artıracağını sanmıyorum. Bir kez daha Rus uçağını düşürme emri vereceklerini de düşünmüyorum." dedi.

Morozov, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın sert adım atmasını önleyen bazı faktörlerin olduğunu öne sürdü. Birinci faktörün NATO olduğunu belirten Morozov, "NATO, Erdoğan tarafından atılan sert adımları desteklemiyor. Kararlar NATO merkezinde veriliyor, ülkelerin genelkurmay başkanlıklarında değil." diye konuştu.

"Türk jetleri, S-400'ler nedeniyle Suriye hava sahasına giremiyor"

Morozov'a göre ikinci neden ise Rusya'nın Suriye'de yerleştirdiği S-400 hava savunma füze sistemi. Morozov, "Türk uçakları Suriye hava sınırına giremiyor. Rusya Devlet Başkanı, Erdoğan'a 'uçsunlar da görelim' dedi. Yerleştirdiğimiz S-400'ler oranın (Suriye'nin) tüm hava sahasını kapsıyor." şeklinde konuştu.