Türkiye, Rus gözlem uçağına neden izin vermediğini açıkladı

216

Ankara, Rus uçaklarının 'Açık Hava Sahası Anlaşması' çerçevesinde 2 - 5 Şubat tarihleri arasında Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapmasına neden izin vermediğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamadığını duyurdu.

Türkiye’nin Rus gözlem uçuşuna izin vermemesinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı gözlem uçuşuna izin verilmemesinin, Açık Hava Sahası Anlaşması'nın "açık bir ihlali olduğu" savunmuştu. Bunu üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya’nın iddialarına açıklık getirdi. Bilgiç, Rusya Federasyonu'nun talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamadığını ve bu yüzden uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

Bilgiç konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, "Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı coğrafyasında bir güven ve güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Antlaşması'na (ASA) ülkemizle birlikte 34 ülke taraftır. Antlaşma çerçevesinde Taraf Devletler, belirlenen kotalar çerçevesinde birbirlerinin toprakları üzerinde rutin gözlem uçuşları gerçekleştirmektedirler. Antlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra edilebilmektedir. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu'nun 2-5 Şubat 2016 tarihleri için talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemiştir.” şeklinde cevap verdi.

Rusya Federasyonu'nun kendi toprakları üzerindeki gözlem uçuşlarına çeşitli sınırlamalar getirdiğini ve bu sınırlamaların tüm ASA taraf devletlerince bilinen bir husus olduğunu ifade etti. Bilgiç ayrıca Rusya Federasyonu’nun, 2015 Aralık ayında Türkiye’de yaptığı gözlem uçuşunu, Türkiye tarafından önerilen rota değişikliğine uygun olarak gerçekleştirdiğini söyledi.