Davutoğlu: ABD ve Rusya'nın gerçeklerle yüzleşmesi lazım

176

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kurtuluş Savaşı'nda bağımsızlık savaşı başlatılan Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki mücadeleye Halep'ten de büyük destek geldiğini hatırlatarak, "Dünya terk etse de biz Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacağız. Bizim gönlümüz dünyadaki tüm bütçelerden büyük. Gözler kör olmuşsa gönülleri açmaya çalışıyoruz." dedi.

TBMM'de grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, Halep'te bomba atanların tarih önünde hesap vereceklerini vurguladı. Davutoğlu, ABD ve Rusya'nın samimi davranması ve gerçeklerle yüzleşmesini istedi.

ABD VE RUSYA'NIN ARTIK SAMİMİ DAVRANMASI GEREKİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında şunları dile getirdi: "Halepliler şimdi Halep'e doğru yürüdüler. O kardeşlerimiz sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, hükümetine ve AK Parti kadrolarına güveniyor. Sınırlarımıza dayanan 70 bin Suriyelinin ülkemize gelme ihtimali var. Türkiye krize girseydi, koalisyonlar ya da başka bir takım güç kullanamayan yapılar elinde olsaydı acaba kardeşlerimiz nereye gidecekti? Ankara'dan hitap ediyorum; hangi mazlum millet varsa ki, müstevlilerin baskısı altındadır, biz onların yanındayız. Biz rabbimiz adına onun rızası için o halkın yanındayız. Hangi halk 'kardeşlerim nerede?' diye sormuşsa biz onların yanındayız. Askeri harekatın devam etmesi halinde göçmenler sınırlarımıza dayanıyor. Biz hiçbir şekilde kapımızı kapatmadık, kapatmayız. ABD ve Rusya'nın samimi davranması ve gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Çözüm için bölgede bulunduğunu söyleyenler bugüne kadar çözümü sağlamak yerine meseleyi büyüttüler. Rusya acımasızca bombalamaya devam etti."