Medvedev: Türkiye uçağı düşürerek NATO’yu da zor durumda bıraktı

103

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’nin Rus uçağını düşürerek sadece kendisini değil aynı zamanda NATO’yu da zor durumda bıraktığını söyledi.

Başbakan Medvedev, Time dergisinin sorularını yanıtladı. Türkiye-Rusya arasındaki uçak kriziyle ilgili soruları yanıtlayan Medvedev, “Türkiye sadece kendini değil aynı zamanda tüm NATO’yu zor durumda bıraktı. Bu çok sorumsuzca.” dedi.

Sovyetler döneminde böyle bir şeyin olması halinde savaş başlayabileceğini söyleyen Medvedev, “Tanrı göstermesin ciddi bir savaş durumu olsaydı, kesinlikle cevap verilirdi. Şimdi sadece farklı kararlar alındı.” şeklinde konuştu. Medvedev, “Birkaç saniyeliğine ihlal edilmiş olsa bile uçak Suriye topraklarında düşürüldü. Açık bir provokasyon olmasına rağmen Rusya askeri anlamda karşılık vermedi.” diye konuştu.

Başka ülkelerle çatışma çıkarmak için provokasyonda bulunan NATO üyesi ülkelere NATO yönetimine görev düştüğünü dile getiren Medvedev, “Bu disiplin meselesi. Bu tür davranışların nasıl sonuçlandığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.