Putin, Suriye’de siyasi çözümden başka bir alternatif olmadığını düşünüyor

103

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Suriye'de sorununun çözümü için siyasi çözümden başka bir alternatif olmadığını düşündüğü bildirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, "Rusya dahil herkes, bölgedeki ülkelerin siyasi ve toprak bütünlüğünün korunmasından yana, buna Suriye de dahil ve Putin dahil herkes bu sorunun siyasi çözümünden başka bir alternatifi olmadığını düşünüyor." dedi.

Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov'a Beşşar Esed'in toprak bütünlüğünün tamamen sağlanması yönündeki isteği ve Rusya'nın BM'deki Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin'in, Şam'ın yaklaşımının Rusya'nın diplomatik girişimlerine karşı olduğu yönündeki sözleri soruldu. Peskov da "Rusya dahil herkes, bölgedeki ülkelerin siyasi ve toprak bütünlüğünün korunmasından yana, buna Suriye de dahil ve Putin dahil herkes bu sorunun siyasi çözümünden başka bir alternatifi olmadığını düşünüyor." yorumunu yaptı.

Bir gazetecinin Esed'in açıklamalarının aslında bir ateşkesten yana olmadığını gösterdiğini hatırlaması üzerine ise Peskov, "Ateşkes şu anda görüşülüyor, bekleyin, aceleci davranmayalım." dedi.

Çurkin'in, Esed'in Rusya'nın önderliğini izlemesi gerektiği şeklindeki sözlerinin Rusya'nın resmi pozisyonu olup olmadığının sorulması üzerine ise Peskov, "Bu tür alıntıların içeriğinden bağımsız görülmemesi gerektiğini" vurguladı ve Çurkin'in BM'nin Daimi Temsilcisi olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.